Brambory zamulčujte trávou. Správná aplikace pomůže proti zelenání i výskytu chorob

Brambory

Brambory zamulčujte trávou. Správná aplikace pomůže proti zelenání i výskytu chorob. Pokud nevíte, co s posekanou trávou, zkuste ji dát k bramborám. Může jim pomoci v opravdu mnoha ohledech – nejen se zadržováním vlhkosti.

Ochrana brambor před přímým slunečním světlem

Vystavení brambor přímému slunečnímu záření může způsobit jejich zelený nádech, který je nejen nevábný, ale může být také toxický, a to v důsledku hromadění solaninu. Vrstva posekané trávy kolem rostlin však hlízy před přímým slunečním světlem chrání a tak výrazně riziko zelenání snižuje. Toto ochranné opatření zajišťuje, že brambory zůstávají bezpečné a chutné.

Recyklace živin a organické hnojení

Při rozkladu posekané trávy se do půdy uvolňují živiny, které mohou brambory přijímat. Tento proces funguje jako forma organického hnojení a poskytuje pomalý a stálý přísun živin rostoucím rostlinám. Recyklace živin nejen obohacuje půdu, ale také podporuje udržitelné zahradnické postupy tím, že snižuje potřebu syntetických hnojiv.

Brambory

Foto: Pixabay

Sledování úrovně vlhkosti

Přestože posekaná tráva pomáhá zadržovat vlhkost, je nezbytné sledovat stav půdy, aby nedocházelo k jejímu přemokření. Zajistěte proto na svém poli dostatečnou drenáž a upravte plán zavlažování podle srážek a teploty, abyste udrželi optimální úroveň vlhkosti půdy.

Pravidelná aplikace a údržba

Pro zachování všech výhod posečené trávy je nutné mulčovací vrstvu pravidelně doplňovat v průběhu vegetačního období. Tento úkon je velmi zásadní zejména po silných deštích nebo při rozkladu posekané trávy. Pravidelná údržba zajistí, že mulč bude i nadále účinně chránit a vyživovat rostlin brambor.

 

Zdroj: https://www.week.cz/pestovani-brambor-v-posekane-trave-listi-slame/read.php?1,1561841,page=3, https://www.zahrada.cz/forum/brambory/brambory-prihrnovane-posekanou-travou-294244/?kotva=brambory-prihrnovane-posekanou-travou-294894

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)