Brambory štěněti klidně dejte, aneb nejčastější mýty o chovu domácích mazlíčků

Také čerpáte informace ohledně svých domácích mazlíčků z oblíbené „parkové univerzity?“ Pak jste se už i vy nejspíš setkali s mnoha nepravdami a mýty. Ne všechno, co se povídá, totiž musí být nutně pravda. A to i kdyby to tvrdily už naše babičky. Pojďme se tedy na ty nejčastější pověry podívat pěkně zblízka

Povídání o výživě

Asi nejčastějším nešvarem je mléko v miskách pro kočky. Abychom si to ujasnili – nejde o přirozenou potravu a i když se najdou kočky, kterým nevadí, většina koček z něj (alespoň co do trávení) příliš nadšená není. Někdy pomůže použití sušeného mléka, jindy je nutné vsadit na smetanu. A určitě nemusí jít o pravidelnou část kočičí stravy. Zvažte ho jen ve chvíli, kdy vaše micka čeká koťata nebo je právě kojí.

U psů jsou zase diskutovanou složkou jídelníčku brambory. Že by je neměli jíst? Ale vůbec ne. Jsou dobrým zdrojem vlákniny a dalších výživových látek. Musíte je však podávat povařené a teplé. Potvrdí vám to každý veterinář.

Pes

Foto: Pixabay

A co dělat, když váš pes líže zeď? Správná odpověď zní: vůbec nic. Určitě mu nechybí vápník, toho je koneckonců v dnešních disperzních nátěrech poskrovnu. Mnohem spíše mu to chutná nebo sprostě naučil zajímavému zlozvyku. Nic jiného za tím nehledejte.

A co mléčné výrobky, když už jsme u toho vápníku? Mohou je všichni psi bez rozdílu, určitě neplatí, že po nich malá plemena víc vyrostou. Výsledná velikost je daná genetikou anebo občasným podáváním tvarohu či jogurtu.

Jak je to s březostí

Také si myslíte, že by vaše fenka nebo kočička měly mít alespoň jednou za život mláďata? Pokud je opravdu necháte zabřeznout jen jednou, podepíše se to na jejich zdraví úplně stejně, jak kdyby život mladé generaci nedaly vůbec. U fen i koček, u nichž se obáváme rakoviny mléčné žlázy, je jediným spolehlivým řešením kastrace ještě před dosažením pohlavní dospělosti.

A totéž platí i u kocourů. Rozhodně neplatí hojně zmiňovaný mýtus, který kastraci do jednoho roku zapovídá. K žádnému ucpání močovým pískem ani zhoršenému vývoji penisu nedojde.

Zaměřeno na pohyb

Další velmi problematickou kapitolou chovu psů a koček jsou schody. Možná jste už také dostali vynadáno, protože své štěně necháváte vyběhnout nebo seběhnou pár schodů do patra. Prý tak zatěžujete pohybový aparát a zaděláváte svému zvířátku na pozdější problémy s klouby…

Ano, hádáte správně, jde o další mýtus. Pokud není schodů moc, nemusíte brát pejska či kočičku do náručí. Spíše dbejte na to, aby se zejména dovádivá štěňata nevěnovala příliš dlouhé pohybové aktivitě. Hodina stíhání frisbee totiž dokáže nadělat více škody, než pár kroků po schodech. I u pohybu tak rozhodně platí – všeho s mírou.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)