Boží milosti – chutný zákusek se zajímavým ukotvením v české kultuře – proč se v každém kraji připravují při úplně jiné příležitosti?
Boží milosti, fánky nebo třeba andělská křídla, to jsou jen některé názvy pro toto drobné, křehké smažené pečivo obalované v cukru. Stejně jako názvů je i mnoho receptů. Pekly je naše babičky či prababičky, ale v současné době se toto cukroví spjaté s různými svátky objevuje jen sporadicky.
Kdy se pekly boží milosti
Různé oblasti a kraje je smažily při různých svátečních příležitostech. Nejčastěji se dělaly na konci masopustu a na velikonoční pondělí. Třeba na Horácku se ale smažily na Vánoce a dokonce se jimi zdobil stromeček. Na Slovácku se pekly o svatbách a děti je nosily na krku, aby měly sladkou dobrotu stále při sobě.
Jiný kraj, jiný tvar
Toto pečivo má také spoustu tvarů. Může jít o prosté kosočtverce s několika proříznutými zářezy, nebo o složitější tvary i podle toho, k jaké se pekly příležitosti. Tak se lze setkat s kolečky s prořezanými okraji – sluníčky, které se pekly o jarních svátcích na Luhačovicku, nebo s kolečky s vykrojeným otvorem, které se prý dávaly poutníkům na cestu. Skrz otvor se pak mohli podívat a najít správný směr. Jinde pekly na Velikonoce ptáčky a kytičky, nebo na svatby růže ze tří vrstev spojených k sobě, či různě spletené a naohýbané pásky.
Boží milosti – chutný zákusek se zajímavým ukotvením v české kultuře Foto: Pixabay
Recept na boží milosti
Máte-li to štěstí a vlastníte recept předávaný po generace, jistě o nový stát nebudete, pokud ne, jeden vám nabízíme.
Ingredience:
- hladká mouka 250 g + troška na podsypávání
- cukr moučka 50 g
- máslo 50 g
- žloutky 2 ks
- rum nebo bílé víno (nebo napůl) 2 lžíce
- zakysaná smetana nejméně 15 % tuku 5 lžic
- kůra a šťáva z 1 poloviny citrónu
- špetka soli
- olej nebo přepuštěné máslo či sádlo na smažení
- cukr moučka a vanilkový cukr nebo skořice na obalení
Postup:
- Mouku, cukr a máslo zpracujeme prsty nebo v robotu do drobenky, přidáme ostatní ingredience a rychle uhněteme vláčné hladké těsto.
- Vložíme je do sáčku a dáme do lednice vychladit a odpočinout nejméně půl hodiny.
- Z těsta vyválíme tenkou placku 2-3 mm, snažíme se moc nepodsypávat, případně válet mezi pečícími papíry či na silikonové podložce. Příliš mouky bude z těsta odpadávat do oleje a přepalovat se.
- Placku buď nakrájíme rádýlkem na čtverce či obdélníky a zdobíme zářezy, nebo vykrajujeme různé tvary, které také ozdobně prořízneme. Zářezy nemají jen zdobící funkci, ale pomáhají rychlejšímu prosmažení těsta a pečivo je křupavější.
- V hrnci si zahřejeme vyšší vrstvu oleje, milosti musí plavat. Do rozpáleného vkládáme vykrájené kousky a dosti prudce smažíme dozlatova. Většinou není třeba kousky obracet. Pečivo se mírně nafoukne.
- Usmažené tvary odkládáme na papírové ubrousky a asi po minutě obalujeme v cukru s vanilkou nebo skořicí.
- Nejlepší jsou čerstvé, mohou se podávat jen tak nebo s miskou zakysané smetany či marmelády k namáčení.
Zdroje: https://makova-panenka.cz/recepty/masopust-nebo-velikonoce-bozi-milosti-se-hodi-na-vsechny-starodavne-svatky/, https://www.kucharkaprodceru.cz/bozi-milosti/, https://pernerka.cz/blogposts/bozi-milosti-a-jejich-peceni/, https://www.toprecepty.cz/recept/6837-bozi-milosti-iii/, https://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/1137-recepty/612-bozi-milosti/
Boží milosti – chutný zákusek se zajímavým ukotvením v české kultuře Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)