Borůvky příští rok zaplodí dvojnásobně – právě teď potřebují hnojivo ze starého chleba a kávové sedliny

Jak pohnojit borůvky chlebem, Jak pohnojit borůvky kávovou sedlinou, Domácí hnojivo pro borůvky, hnojivo pro borůvky, borůvky

Borůvky příští rok zaplodí dvojnásobně – právě teď potřebují hnojivo ze starého chleba a kávové sedliny. Borůvky, oblíbené pro své bobule bohaté na antioxidanty a sladkou chuť, jsou oblíbeným doplňkem mnoha zahrad.

Ale věděli jste však, že kuchyňský odpad, jako je třeba starý chléb a použitá kávová sedlina, jim mohou dodat přesně ty živiny, které budou v příštím roce potřebovat k tomu, aby vás potěšily opravdu bohatou úrodou? Jejich přidání do půdy nejenže pomáhá snížit množství odpadu, ale může také zlepšit podmínky pro růst borůvek.

Příprava ideální půdy pro borůvky

Při výsadbě borůvek je třeba dbát na vytvoření správného půdního prostředí. Borůvkám se daří v kyselých půdách s pH v rozmezí 3,8 až 4,5. Ovšem v některých oblastech může být dosažení takovýchto podmínek náročné. A právě tady se vyplatí aplikovat domácí pomocníky.

Úloha kávové sedliny

Kávová sedlina je mezi ekologickými zahrádkáři dobře známá a oblíbená – nejlépe se hodí právě pro kyselomilné rostliny, jako jsou třeba borůvky. Je mírně kyselá, což může časem pomoci snížit pH půdy. Z kávové sedliny se totiž postupně uvolňuje dusík, který je klíčovou živinou pro růst rostlin – zejména na jaře, kdy keříky borůvek pučí. A když tohle hnojivo dodáte borůvkám teď, budou mít na jaře k dispozici přesně to, co potřebují.

Borůvky příští rok zaplodí dvojnásobně

Foto: Pixabay

Jak pohnojit borůvky chlebem

Jen samotná sedlina však nestačí – musíte ji podpořit i jinak. A právě v tom vám pomůže starý chléb, který se v půdě rozkládá na organické látky, jež mohou záhon značně obohatit. Ve hře jsou především škroby, které dokážou vyživovat užitečné mikroby v půdě. Tyto mikroby přispívají ke zdraví půdy a pomáhají kořenům borůvkových keřů vstřebávat důležité živiny.

Domácí hnojivo pro borůvky – recept

Nejlepších výsledků dosáhnete, když starý chléb nakrájíte nebo natrháte na menší kousky, namočíte ho do vody, dokud se nezmění v kaši, a pak ho vmícháte do půdy. Ještě předtím však na každý litr téhle směsi použijete dvě vrchovaté lžíce kávové sedliny. V ideálním případě borůvky po aplikaci těchto živin zamulčujte, tím je na zimu ochráníte nejlépe.

 

Zdroj: https://fryd.app/en/magazine/blueberries, https://cornercoffeestore.com/are-coffee-grounds-good-for-blueberries/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)