Borovice Heldreichova vám vydrží dlouhá léta
Uvažujete nad pořízením okouzlujícího okrasného stromu, který se navíc bude dožívat úctyhodného stáří? Poté lze doporučit jednoho adepta za všechny – borovici Heldreichovu.
Odkud pochází?
Popisovaná okrasná borovice má svůj domov na Balkáně. Právě zde ji totiž můžeme najít, jak pokrývá vápencové a dolomitové pohoří. Její výskyt je častý ve vysokých nadmořských výškách, konkrétně kolem 1200 – 2200 metrů nad mořem. Narazit na ni můžeme také v Turecku nebo Itálii, ale vůbec nejčastěji bychom ji poté hledali v Albánii.
Příznačný je pro ni vysoký vzrůst, dokáže dosáhnout výšky až 20 metrů. Navíc se vyznačuje také dlouhověkostí, nejstarší borovice má přes 1300 let, což už je úctyhodné stáří.
Vzhled a využití v zahradě
Borovici Heldreichovu si na svoji zahradu můžete pořídit ve formě okrasného tvarovaného stromu. Svým vzhledem připomíná borovici černou, je však menší. Na první pohled vás určitě nadchne barva kůry, která je popelavě šedá a lehce popraskaná. To vytváří perfektní kontrast s jasně zelenými jehlicemi, které jsou dlouhé od 4 do 9 centimetrů.
Počátkem léta se na borovici objevují šišky s modrou až fialovou barvou, které tento strom ještě více ozvláštňují. Dřevo této borovice se v Bulharsku pro svoji kvalitu často využívá k výrobě sudů a kádí.
V zahradě krásně vynikne v popředí před světlou fasádou domu. Skvěle bude vypadat rovněž tvarovaná jako bonsaj a umístěná na viditelném místě. Dotvořit ji můžete s pomocí azalek, rododendronů i keříků růže.
Náročná na slunce
Obdobně jako všechny ostatní borovice, i tato má ráda umístění na slunci. Jinak se však borovice Heldreichova právem řadí mezi nejméně náročné borovice vůbec. Špatně snáší trvalé zamokření, naopak jí nijak nevadí delší letní sucha. Pozor si však dávejte na slanou půdu prostřednictvím posypových solí, která by pro ni nebyla vhodná.
Pro více informací navštivte web www.okrasne-stromy.cz.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.