Bomba pro imunitu: Domácí sirup z kardamomu vyžene první příznaky všech zimních nemocí

Bomba pro imunitu: Domácí sirup z kardamomu vyžene první příznaky všech zimních nemocí. Toto exotické koření, které se běžně objevuje v indické a orientální kuchyni, si nyní nachází cestu do srdce evropských kuchyní – a také do domácích lékárniček.

Dvě tváře kardamomu

Kardamom, často mylně nazývaný „kardamon“, se vyskytuje ve dvou hlavních odrůdách:

  • Zelený kardamom (Elettaria cadamomum): Je základem sladkých i slaných pokrmů a jeho intenzivní vůně dodá každému receptu hloubku.
  • Kardamom černý (Amomum subulatum nebo nepálský kardamom): Je známý pro svůj kouřový nádech a svou výraznou chutí obohacuje robustní pokrmy.

Každý druh, jedinečný ve své podstatě, je kulinářskou hvězdou, která povýší i ty nejjednodušší pokrmy do exotických výšin.

Foto: Pixabay

Léčivé účinky kardamonu

Kromě kulinářského využití je kardamom pokladnicí zdraví prospěšných látek. Je bohatý na esenciální oleje, terpeny, škroby, bílkoviny a vitaminy jako niacin, thiamin a riboflavin. Zde jsou některé z jeho léčebných zázraků:

  • Zažívací komfort: Vhodný při nadýmání, křečích, podráždění žaludku a pálení žáhy.
  • Močopudné vlastnosti: Diuretické účinky: pomáhají vyplavovat toxiny a mohou pomoci při dýchacích potížích, jako je zápal plic a astma.
  • Antibakteriální a antivirové účinky: Ulevuje při bakteriálních a virových infekcích, žlučových kamenech, ledvinových kamenech a zánětech.
  • Zdraví ústní dutiny: Kloktání nálevem z kardamonu může zklidnit bolest v krku a prospět dásním a zubům.

Osoby se žlučníkovými problémy, srdečními potížemi nebo těhotné či kojící by se však měly poradit s lékařem, než se do pravidelného užívání kardamomu pustí. Naopak občasné použití v pokrmech nijak nevadí.

Magický elixír: Kardamomový sirup

Představte si sirup, a to ne ledajaký, ale takový, který obsahuje esenci kardamomu v jeho sladké, aromatické kráse. A tenhle sirup nejenom skvěle chutná ,ale také slouží jako booster pro imunitu. Zde je návod, jak si toto kouzlo můžete vytvořit doma.

  • Potřebujete: hrst kardamomových lusků, 200 g cukru krupice, 250 ml vody a šťávu ze 2 limetek.

Lusky opražte, aby se z nich uvolnily vonné silice. Cukr a vodu svařte na sirup, přidejte kardamom a limetkovou šťávu. Po vychladnutí uložte na tři dny do chladničky, sceďte a skladujte až dva týdny.

Tradiční směs

  • Složení: 1: 1¼ šálku vody, celé kardamomové lusky a 2 šálky cukru.

Vodu a kardamom svařte a poté přidejte cukr, dokud se nerozpustí. Povařte, ochlaďte, uložte na tři dny do chladničky, přeceďte a uskladněte.

V obou případech užívejte 1 lžičku třikrát denně vždy, když se začnete cítit mizerně – a pokračujete až do vymizení příznaků (nikdy však sirup nepoužívejte déle než 2 týdny).

Symfonie chutí

Kardamomový sirup však není jen pomocníkem pro imunitu, je to i cesta smyslů. Představte si, že si tímto zlatavým elixírem pokapete mísu čerstvého ovoce nebo přidáte kapku do ranní kávy a proměníte ji v exotický nápoj. Možnosti jsou nekonečné – perfektní je i kápnutí několika kapek do perlivé vody s limetkou. Získáte tak rychlý a osvěžující nápoj, který vám určitě zachutná. A použít ho lze i jako glazuru na ovoce a zeleninu. Pokud se vám tedy náhodou vyhne jakákoli nemoc obloukem, nemusíte se bát – tohle pomocníka opravdu bez užitku nevyhodíte.

 

Zdroje: https://www.bylinkovo.cz/kardamom/https://bechermarket.cz/hubnuti/kardamon-ucinky/https://cs.hiloved.com/easy-cardamom-jednoduchy-sirupovy-recept-pro-vase-napoje/https://vseokoreni.cz/recepty/kardamomovy-sirup-na-tu-nejlahodnejsi-limonadu

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)