Bolest dásní – tyhle bylinky nahradí zubaře
Dostat se na ošetření k zubnímu lékaři je v dnešní době značně problematické. Ovšem pokud vás bolí dásně, případně se potýkáte s jejich krvácivostí, můžete si do značně míry pomoci sami a to za pomoci bylinkové lékárny.
Ideální je samozřejmě začít perfektní zubní hygienou. 100 % odstranění plaku (a to i v mezizubních prostorách) je základem. Není však všespásné a dásním nějakou dobu trvá, než se vzpamatují. A po čem sáhnout v bylinkové říši?
Řebříček, šalvěj nebo arnika
Při otocích a bolestech dásní se dlouhodobě osvědčuje například řebříček se svými stahujícími, dezinfekčními a protizánětlivými účinky. Stačí vzít jednu lžíci sušené bylinky (běžně ji zakoupíte v lékárnách) a připravit si z ní odvar. Přelijte šálkem horké vody a nechte 15minut vylouhovat. Odvarem kloktejte několikrát denně a pečlivě ho převalujte i po celé ploše úst.
Foto: Pixabay
Máte-li na řebříček alergii nebo potřebujete účinný prostředek při bolesti dásní u dětí, vsaďte na arniku horskou. Odvar se připravuje podobným způsobem a bývá k dostání i v podobě homeopatika.
Tinktura ze šalvěje
Velmi podobné účinky má i šalvěj. Pro opravdu rychlé odstranění bolesti doporučujeme kromě odvaru použít i tinkturu, kterou dásně potřete. Nejrychlejší bude ji zakoupit, ale pokud vás potíže s dásněmi trápí dlouhodobě, vsaďte i na tu domácí. Budete potřebovat 25 gramů nejlépe čerstvých listů, které přelijte 100 ml kvalitního alkoholu. Macerujte měsíc nebo ještě o něco déle. Poté přeceďte a používejte. Do tinktury stačí namočit vatový tampon a potřít s ním problematická místa v ústech.
Pro kloktání pak doporučujeme tinkturu naředit a to jednu lžičku tinktury ve dvou lžících vody. A pokud přidáte lžičku šalvějové tinktury do sklenice s vodou a budete tento „lék“ pít dvakrát denně, získáte i účinný prostředek proti nadměrnému pocení.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)