Bojujte proti plevelu! Ideální čas je právě teď
Vlhké jarní dny a teplé počasí jsou ideálními podmínkami pro růst celé řady plevelů, se kterými se na zahradě prostě nemůžeme nepotkat. Jsou to bršlice kozí noha, svlačec rolní, ptačinec prostřední nebo třeba také pampeliška. Vzhledem k tomu, že plevel roste rychle, využívá k tomu také živiny, které jsou obsažené v půdě. Díky tomu konkuruje rostlinám, které na zahradě chceme pěstovat. Plevel může být taktéž vysoký a může tak ubírat pěstovaným rostlinám světlo.
Ptačinec prostřední
Ptačinec prostřední nebo také ptačinec žabinec (Stellaria media) se šíří opravdu rychle díky obrovskému množství semen, které dokáže jedna rostlina vyprodukovat (až 15 tisíc semen). Ty se šíří větrem a rostou po celou vegetační sezónu. Navíc je to také rostlina, která je odolná i vůči mrazu a klíčit může už při 2 °C. Zbavit se jí proto není úplně jednoduché. Semena mohou být připravena k vzejití po dobu až 4 roky. I když se jedná o plevel, obsahuje spoustu vitamínu C. A vzhledem k tomu, že roste tehdy, kdy ostatní rostliny obvykle ještě „spí“, můžeme ji použít do prvních jarních salátů. Vhodný je také pro morčata, králíky nebo křečky.
Foto: Pixabay
Bršlice kozí noha
Klasickým znamením bršlice kozí nohy (Aegopodium podagraria) jsou její bílé květy ve tvaru deštníku. Můžete se jí zbavit herbicidy za bezvětrného počasí. Pokud ale roste v blízkosti kultivovaných rostlin budete se jí zbavovat obtížněji. Kořenový systém této rostliny je rozsáhlý, dorůstá až 20 cm po povrch půdy. Proto při odstraňování obvykle jen odstraníme horní část rostliny. Ta postupem času stejně znovu doroste. Avšak růst je méně intenzivní, a pokud nechcete používat herbicidy, je to nejlepší řešení.
Foto: Pixabay
Přeslička rolní
Také odstraňování přesličky rolní (Equisetum arvense) není snadné. Nejlepším způsobem je pravidelně se zbavovat všech jejích výhonků tak, že je budete odřezávat – pokud možno co nejhlouběji v půdě. Pokud na vaší půdě roste příliš mnoho přesliček, může to znamenat, že v ní chybí vápník.
Foto: Pixabay
Pcháč rolní
Pcháč rolní (Cirsium arvense) čili bodlák je asi nejznámějším plevelem vůbec. Zbavit se ho je těžké, a to nejen kvůli tomu, že nás může při dotyku popíchat. Jeho kořeny jsou velmi hluboké. Chcete-li co nejvíce zabránit jeho šíření, odstraňujte květy – v nich se tvoří nažky, které jsou roznášeny větrem. Klíčivé jsou až 6 let a v jedné květině je obsaženo na 80 nažek.
Foto: Pixabay
Boj s plevelem
Je velmi pravděpodobné, že s plevelem budete bojovat po celé vegetační období. Rychle rostou a rozmnožují se, produkují obrovské množství semen, která se snadno šíří a jsou dlouho životaschopná. U spousty druhů plevelu můžete zakročit tak, že mu nedovolíte vykvést. Díky tomu se nevytvoří semena a příští rok tak může být o něco snadnější boj proti plevelům. Bohužel se jich nikdy nezbavíte úplně. Kořeny, které zůstávají v půdě, mohou napřesrok zase vzejít v novou rostlinu. Nejjednodušším způsobem, jak se jich zbavit je použití herbicidu.
Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/vzhuru-do-boje-s-plevelem-ted-je-ten-spravny-cas/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!