Bohyšky nepatří jen do stínu – prozradí se barvou listů
Pravidelně na magazínu doporučujeme bohyšky jako půvabné obyvatelky stinných zákoutí jakékoliv zahrady. Ovšem zařazovat je jen do této škatulky by byla rozhodně chyba. Pestrolisté kultivary totiž krásně porostou a pokvetou i na plném slunci.
K pátrání po „sluncomilných“ bohyškách mě vlastně přivedla moje malá zahrádka. Jako dítě jsem sbírala asparágusy (schválně se podívejte, kolik druhů existuje), jako dospělá zase bohyšky. Ovšem zastínit celou zahradu by mi jednoduše neprošlo, takže muselo nutně přijít jiné řešení.
Hodně slunce, hodně vody
Tak bychom ve zkratce mohli popsat pěstování bohyšek na osluněných záhonech. Tedy, ne že by milovaly přímo přemokřování, ale pokud je čas od času nezavlažíte, začnou jim nehezky hnědnout listy. A jak poznat bohyšky vhodné na sluníčko?
Všeobecně platí, že modrolistým kultivarům se více daří ve stínu (na slunci zelenají) a všem druhům se žlutými, zlatými nebo bílými listy se zase více líbí na osluněných záhonech. Ale pozor. Pokud na ně sluníčko skutečně praží, brzy o své dekorativní vybarvení přijdou, mnohem lépe prospívají na záhonech, kam se sluneční paprsky dostanou jen na pár hodin denně.
Bohyšky na slunná místa – hledejte ty správné odrůdy
Budete-li pátrat v běžných zahradnictvích nebo se poohlížíte po nákupu přes internet, poznamenejte si tyto odrůdy, kterým se na slunci (za výše uvedených podmínek) jednoduše líbí. Jde hlavně o hosty ´Aureomarginata´, ´Sundance´, ´Summer Fragrance´, ´Undulata´, ´Minuteman´, ´So Sweet´, ´Sun Power´, ´Gold regal´, ´Invicible´, ´Patriot´, ´Sum and Substance´, ´Fragrant Bouquet´ a další.
Po výsadbě je nezapomeňte dobře zalévat, zvláště mladé rostliny jsou totiž na přísušky nejcitlivější. Budete-li o ně správně pečovat, do dvou let vám vytvoří krásné, kompaktní porosty, na které bude radost se dívat.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)