Bohyška: Pěstování v květináči i mimo něj
V posledních letech se dostává pěstování bohyšek do popředí zájmu pěstitelů, zahradních architektů i zákazníků. A není divu, protože je možné vybírat až ze čtyř set druhů odrůd této nenáročné rostliny.
Bohyšky a pěstování
Bohyška je trvalka okrasná především listem, ale pozornost upoutají i její bílé, fialové nebo modrofialové květy. Na stanovišti vydrží klidně i deset let a déle. Za celou dobu nebude pěstování Bohyšky vyžadovat žádnou speciální péči. Zkrátka poroste a pokvete, tam kde ji vysadíte. Samozřejmě má ale bohyška ráda vláhu, přihnojování i humózní půdu, ale pokud se ji nedostane ideálních podmínek, strádat nebude ani neuhyne. Přizpůsobí se i nevhodnému stanovišti. Okrasné listy této rostliny se do plné krásy dostávají čtvrtým až pátým rokem po výsadbě. Čím je rostlina starší, tím mají listy výraznější nervaturu čepele.
Oblíbené odrůdy
Nejběžnější barvou u bohyšek je zelená barva v mnoha odstínech, které se mění během vegetace. Oblíbené jsou bohyšky s panašovanými zelenobílými nebo žlutozelenými listy. Žádané jsou však i odrůdy šedé a modravé. Od barvy listů se odvíjí i nároky na světlo. Zelenolisté odrůdy prospívají na světle i ve stínu a barva listů se během vegetace v podstatě nemění. Žlutolisté a bílé panašované odrůdy potřebují zase přes den několik hodin světla, nejlépe z rána, kdy není slunce tak ostré. Naopak šedé a modrolisté odrůdy vydrží déle na zastíněném stanovišti.
Jak na množení Bohyšky?
Pokud si chcete Bohyšku namnožit, není nic jednoduššího než ostrým rýčem rozdělit trs, očistit jej od poškozených kořenů a zasadit na připravené místo. Dělení je vhodné jak z jara těsně před rašením, tak i v pozdním létě. Bohyšky přežijí opravdu všechno. Bohyšku můžete pěstovat v květináči i volně na zahradě. Bohyšku v květináči můžete k pěstování umístit na terasu, na zápraží nebo kamkoliv kam uznáte za vhodné.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.