Bobkovišeň: rostlina, která uchvátila mnohé zahradníky. Navíc není náročné ji pěstovat
Bobkovišeň lékařská je okrasný keř, který je něco mezi vavřínem a višní. Lidé jej milují nejenom pro jeho nádherné dlouhé lesklé zelené listy, ale také pro dekorativní květy. Pokud se pro jeho pěstování rozhodnete i vy, měli byste vědět, že tento strom je zapotřebí chránit před mrazem. V případě, že se o něj budete dobře starat, může dorůst do výšky čtyř metrů. Vaši zahradu ozdobí i v zimě, protože patří mezi stálezelené rostliny (v zimě neztrácí listy).
Bobkovišeň nemá ráda mráz
O tuto rostlinu může pečovat i začátečník, protože nemá vysoké nároky. Stačí dodržet jen základní pravidla a povede se mu dobře. Náhlé změny počasí vám bude dobře tolerovat, co ale vyloženě nesnáší, je mráz a prudké nárazy větru. Když tedy plánujete jeho výsadbu, je ideální zvolit chráněné místo. Zejména mladé rostliny na zimu přikryjte, k čemuž vám dobře poslouží netkaná textilie nebo slaměné rohože. Toto opatření ale udělejte tak, aby horní část rostlinu vyčuhovala ven – přece jen se jedná o stálezelenou rostlinu, která potřebuje světlo.
Mrazuvzdorné odrůdy
Toužíte-li po této dřevině, ale obáváte se právě její citlivosti na mráz, můžete si chytře zvolit odrůdu, která to snese. Odrůda ‚Anbri‘ ETNA patří za nejvíce odolné a přitom vás potěší hustým růstem, protože se velmi rozvětvuje a velkými listy. Pro ně charakteristická měnící se barva od jemné hnědé až po výraznou zelenou. Se svými vzpřímenými výhody dosahuje výšky asi 2 metry.
Bobkovišeň poškodil mráz
Protože kryt na zimu nesmí být příliš těsný a přitom jej musíte udělat tak, aby horní část čouhala, nemusí se vždy podařit ochránit rostlinu před mrazem úplně. To, že ji poškodil mráz, můžete poznat podle hnědých či žlutých listů na některých místech rostliny. Častokrát se vám ale podaří rostlinu zachránit: zkontrolujte, zda se uvnitř keře objevují zelené lístky. Pokud ano, rostlina se vzpamatuje.
Nezapomeňte na zálivku
Velmi častou chybou, kterou dělá spousta zahradníků, je to, že v zimě přestanou své rostliny zalévat. V případě bobkovišně to berte jako svou povinnost. Zmrzlá půda ztěžuje rostlinám přijímat vodu. Před zimou proto nezapomínejte na správnou zálivku. Vodu dodávejte také v období, kdy jsou teploty nad nulou. Pokud na toto nezapomenete, rostlina bude mít mnohem krásnější vzhled a přezimuje v té nejlepší možné kondici.
Bobkovišeň má jen malé požadavky
Co od vás tato rostlina potřebuje? Dobře propustnou půdu s neutrálním nebo zásaditým pH a ideálně také mulč. Právě díky mulčování se můžete postarat o to, že vlhkost v půdě zůstane déle a rostlina tak bude silnější. Mulč chrání kořeny také před mrazem. Od jara do poloviny léta přidávejte rostlině vícesložkové hnojivo nebo použijte kompost místo mulče. Vyberte pokud možno slunné stanoviště.
Zdroje info:
https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-bobkovisne-23035.html
https://kobieta.interia.pl/porady/news-laurowisnia-odwdzieczy-sie-pieknym-wygladem-zima-nie-zapomni,nId,7897027
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!