Blahočet chilský dobývá moderní zahrady

Každý člověk má o dokonalé zahradě a jejím „osazenstvu“ svou vlastní představu. Někdo preferuje menší stromky a útulno na první pohled, druhý si potrpí na moderno a to, co není vidět u každého druhého domku. Pro tyto případy je blahočet chilský jako stvořený.

Netradiční, ale přizpůsobivý

Opičí strom, jak se blahočetu chilskému přezdívá, pochází z období jury a křídy. Bez větších změn tak na Zemi přežívá už přes 150 milionů let a řadí se mezi nejstarší dřeviny na naší planetě. I to je jeden z mála důvodů, proč se o tento strom vůbec zajímat. Jeden ze symbolů Chile ve volné přírodě dorůstá závratných sedmdesáti metrů, ale dá se bez větších obtíží pěstovat i pro domácí okrasu nebo jako solitérní prvek na zahradě. Jen na samém začátku potřebuje zvýšenou péči.

Pověst samorostu

Blahočet nemá po letech v zemi velké nároky na okolní prostředí. Bez větších problémů zvládá i dvacetistupňové mrazy, stejně tak změny počasí zvládá bez potíží. To, že roste skutečně pomalu a centimetry si přidává s velkou rozvahou, je jen příjemný bonus. Díky tomu zůstává jeho vzhled stejný po mnoho let a má jen minimální nároky na sestřihnutí.

Foto: Pixabay

Skutečnost je jiná

Mohlo by se zdát, že blahočet chilský přežije všechno. Není to ale tak úplně pravda. Je třeba zajistit mu podmínky, které napomáhají jeho nerušenému růstu. Ve stínu a v místě, kde dlouhodobě proudí chladnější vzduch, se mu příliš dobře nepovede. Stejně tak v půdě se silným tlakem spodní vody a častým zamokřením, na druhou stranu mu škodí přílišná vlhkost vzduchu a příliš suché podloží. Ideální je přiměřená kyselost a směs písku. Je to spíš alchymie. Při správné péči je ale dlouhověkost zaručena. U nejstaršího stromu bylo napočítáno neuvěřitelných 853 letokruhů.

Foto: Pixabay

Hra na efekt

To, co na blahočetu zaujme jako první, jsou jeho vějčité listy. Větve jsou jimi doslova obsypané a mezi jinými stromy vynikají. O to víc, že pokrývají i kmen a na stromě se drží po celý rok. Vedle klasických listů nebo jehličí je nelze přehlédnout.

Zdroje info: floranazahrade.cz, vlastní zkušenosti autora

Náhledové foto: Pixabay