Bílý povlak v květináči: Rozpoznejte plíseň od usazenin a zbavte se ho
Majitelé pokojových rostlin tento problém dobře znají. Jejich rostlinám se daří skvěle, ale zeminu v květináči přesto pokrývá nevzhledná šedo-bílá vrstva. Je tento fenomén nějak nebezpečný? A co si s ním vlastně počít?
Tato otázka je aktuálně právě teď v chladných zimních měsících, kdy se bílý povlak objevuje nejčastěji. Možnosti jsou dvě: může jít buď o povlak z usazenin nebo o projevy plísně. Jak od sebe oba stavy rozeznat a co si s nimi počít?
Foto: Pixabay
Když jde jen o usazeniny
Když je to bílé, máme tendenci o tom mluvit jako o plísni, ale chyba lávky. Nehezký povlak na zemině mohou způsobovat i minerály vyplavené z používaného hnojiva (ale leckdy postačí i obyčejná tvrdá voda). A jak je rozeznat? Při promnutí v prstech se drolí, zřídkakdy také tvoří souvislý povlak. Často vznikají díky vzlínání a to u rostlin, které zaléváme pouze do podmisky.
Řešením je tedy čas od času prolít rostlinu i z vrchní strany. Je rovněž možné odstranit několik centimetrů zeminy s povlakem a nahradit ji čerstvou. U menší vrstvy pak postačí o prokypření. A pro lepší estetický dojem můžete bílé usazeniny zakrýt třeba dekoračními kamínky. Rostlině to nijak neuškodí.
Bílý povlak v květináči v podobě plísně
Je povlak na květináči spíše měkký a kožíškovitý? Pak máte tu čest s plísní. V zimě se jí daří, protože rostliny jsou v útlumu a značná část vody ze zálivky zůstává nespotřebována. Omezte ji proto a pokud to jde, nechte květináč pořádně proschnout. Pomůže také světlé a teplé stanoviště, je-li to možné. Leckdy pak pomůže i prokypření nebo odstranění infikované zeminy – podobně jako u usazenin. Jen při opravdu velkém zasažení je nutná kompletní výměna zeminy, proto se vyplatí reagovat na vzniklé potíže včas.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)