Bezinky mohou být prospěšné i nebezpečné. Záměna je snadná a na raw zpracování zapomeňte kompletně

Bez chebdí vs. černý bez, Bez chebdí, černý bez, bez, bez černý, bylinky

Bezinky mohou být stejně nebezpečné jako medvědí česnek. Záměna je snadná a na raw zpracování zapomeňte kompletně. „Tak jsem si udělala šťávu z bezinek, prý je to super na detoxikaci,“ chlubila se nedávno kolegyně v práci. Odkývala jsem jí to a pochválila – moje babi to dělala taky a jak nám to chutnalo. Po třetí návštěvě WC a mírnému zezelenání dotyčné se však ukázalo, že je něco zatraceně špatně.

Ne, mně by v životě nenapadlo otrhat u silnice náhodný bez a vymačkat z něj šťávu. Ale někoho na internetu zřejmě ano. A právě tady se inspirovala kolegyně, která si pak bolavý žaludek léčila ještě pár dní. Vždycky jsem si myslela, že to, že jsou bezinky bezu černého zasyrova jedovaté a můžete je snadno zaměnit s tím chebdím (ten je jedovatý ještě víc) ví snad úplně každý. Ale protože se ukazuje, že ne, udělejme si v tom trochu pořádek.

Není bez jako bez

Našimi hrdiny budou dnes hned dvě zajímavé dřeviny: Sambucus ebulus (běžně známý jako chebdí) a Sambucus nigra (známý jako černý bez). Tyto dvě rostliny se mohou na první pohled zdát docela podobné, ale jeden chybný krok při určování může změnit okouzlující sběračské dobrodružství v návštěvu pohotovosti. Připoutejte se, botanici a začínající bylinkáři – tohle bude vážně divoká jízda zahradou.

Bez černý plody

Foto: Pixabay

Bez chebdí vs. černý bez

Bez chebdí může dorůstat výšky až 2 m a pyšní se poměrně nápadnými bílými květy, které se nakonec promění v malé tmavé bobule. I přes svůj malebný vzhled je však chebdí tak trochu botanický potížista. Tato rostlina je notoricky známá tím, že obsahuje toxické sloučeniny, zejména sambunigrin, kyanogenní glykosid, který může při požití většího množství způsobit nevolnost, zvracení a ještě závažnější příznaky.

Tip na určení: Na rozdíl od svých dřevnatých příbuzných má chebdí bylinný stonek, díky němuž nevypadá tak robustně. Květy tohohle bezu se navíc objevují o něco později než u toho černého, takže pokud se snažíte načasovat sběr, mějte to na paměti.

Naproti tomu je bez černý opravdu robustní dřevnatý keř, který dorůstá značné výšky a je oblíbený pro své tmavé, šťavnaté plody, které jsou bohaté na antioxidanty (po dozrání se zbarvují do sytě černé barvy).

Černý bez je také jedovatý

Pokud jste věnovali pozornost výše uvedenému výčtu toxických látek u bezu chebdího, měli byste vědět, že je ten černý obsahuje také. Klíčový rozdíl spočívá v tom, že toxické účinky sambunigrinu se neutralizují, když se bobule uvaří nebo usuší. To znamená, že zatímco syrové nebo nedostatečně tepelně zpracované plody černého bezu mohou způsobit potíže, ty správně zpracované jsou naprosto bezpečné a zdraví prospěšné. Pokud z něj tedy chcete dělat právě onu šťávu, musíte ji nejdřív převařit. Raw zpracování se prostě u bezu neprovádí – pokud tedy nestojíte o důkladný klystýr střev a několikadenní břichabol. Věřte mi.

 

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/215562220450013/cast/470137/, https://cerny-bez.cz/bez-chedbi/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)