Bezinky: Kdy je vhodná doba sběru a jak je správně usušit
Kdy se vydat na sběr bezinek? Jak je správně usušit? Prozradíme vám. Díky tomu vám nebudou plesnivět. Dopřejte si tento elixír, který zmírňuje projevy stárnutí.
Bez černý patří mezi nejznámější rostliny s blahodárným účinkem na naše zdraví. Jeho sílu účinku můžete využít nejen na jaře, ale i koncem léta a na začátku podzimu. Nastává období sběru plodů neboli černých bezinek.
Zásady pro správný sběr bezinek
Plodem černého bezu jsou černo-fialové šťavnaté peckovice, kterým se lidově říká bezinky, ale také se můžete setkat s pojmenováním jako bzinky, baza, bazičky, kosmatice či psí bez. Bezinky sbírejte v době, kdy jsou zralé. Vhodná doba sběru je od srpna do října. Nejlepší je sběr několik dní po dešti. Při sběru veškeré zelené, načervenalé a poškozeně bobule vyhoďte. Na zpracování nechte pouze černé až černo-fialové, nepoškozené a zdravé.
Syrové bezinky nikdy neochutnávejte. I když nejsou jedované, můžou vyvolat nevolnost. Mají silně projímavý účinek, které se tepelnou úpravou či sušením neutralizuje. Pozor na to, že čerstvé bezinky velmi snadno plesniví.
Foto: Pixabay
Postup sušení bezinek
Nasbírané bezinky v celých trsech zavěste na vzdušné místo a nechte zaschnout. Pak je třeba odstranit stopky, neboť můžou negativně ovlivnit výslednou chuť. Nejlépe je ze stopek otrháte obyčejnou vidličkou. Otrhané bobule sušte v jedné vrstvě v pootevřené troubě při teplotě cca 50 °C. Usušené bezinky dejte do papírového nebo plátěného sáčku. Skladujte na suchém místě.
Zpracování aneb co s nimi
Bezinky v sušeném stavu lze použít na čaj. Z bobulí můžete vyrobit marmeládu, džem, sirup, likér, šťávu i víno. Bezinky jsou zdravé. Díky obsahu vitamínu A snižují hyperpigmentaci a další poškození sluncem. Mají pozitivní vliv na snížení výskytu jemných linek a vrásek. Pokud vás trápí jemné rýhy okolo úst či očí, jsou bezinky jedinečnou volbou a kosmetickým pomocníkem.
Zdroj: living.iprima.cz, prostreno.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35348337/
Náhledové foto: Pixabay