Bezchybné zazimování přenosných rostlin si žádá skořici – dokáže předejít většině běžných problémů a pomůže rostlinám přečkat zimu
Bezchybné zazimování přenosných rostlin si žádá skořici – dokáže předejít většině běžných problémů a pomůže rostlinám přečkat zimu. Skořice není jen voňavým kořením do kuchyně, ale může doslova změnit pravidla hry i na zahradě.
Pouhá lžička tohoto koření může pro vaše rostliny udělat zázraky – od pomoci při růstu silných kořenů až po boj proti houbovým chorobám.
Skořice jako stimulátor růstu kořenů
Skořice může být vynikajícím prostředkem pro zakořenění rostlinných řízků, podporuje růst nových kořenů a chrání rostlinu před houbovými infekcemi. Řízky jednoduše namočte do mleté skořice a poté opatrně zasaďte do připravené zeminy.
Proč to tak dobře funguje? Skořice obsahuje protiplísňové vlastnosti, které zabraňují zahnívání řízků v půdě, což je pro úspěšné zakořenění klíčové. A jako bonus také stimuluje růst kořenů, což z ní činí přírodní a levnou alternativu syntetických zakořeňovacích hormonů. Pomocí této jednoduché techniky můžete zvýšit šanci, že vaše řízky vytvoří silné a zdravé kořeny. Aktuálně to využijete třeba při zimování muškátů (pokud nemáte možnost zimovat celé mateřské rostliny) apod.
Boj proti houbám v květináčích
Také vás znepokojuje ošklivý bílý povlak na zemině v květináči? Jde o plísně. Skořice může pomoci těmto houbovým problémům předcházet a léčit je. Stačí posypat povrch půdy lehkou vrstvou skořicového prášku a dobře zalít. Protiplísňové vlastnosti skořice pomohou potlačit růst plísní a hub – vaše zazimované rostliny tak budou vždy v absolutním bezpečí.
Foto: Pixabay
Pokud rostliny přesazujete, přimíchejte malé množství skořice do zeminy v květináči. Tím dodáte kořenům tolik potřebnou vzpruhu a ochráníte je před plísňovými problémy při adaptaci na nové prostředí. Skořice pomáhá rostlině zotavit se po stresu způsobeném přesazováním a podporuje rychlejší zotavení tím, že chrání kořeny před běžnými houbovými patogeny.
Hojení ran rostlin pomocí skořice
Rostliny často utrpí drobná poranění v důsledku prořezávání, střihu nebo poškození vlivem prostředí. Tyto otevřené rány mohou být vstupní branou pro bakterie a houby, což následně mnohdy vede k onemocnění. Pomocí skořice však můžete rostlinám pomoci rychleji se uzdravit.
Kdykoli rostlinu seříznete, ať už jde o zastřihávání větví nebo odstraňování poškozených částí, poprašte ránu skořicí. Toto koření působí jako přírodní antiseptikum, urychluje proces hojení a zabraňuje infekcím. Na řezné ráně vytvoří doslova ochrannou vrstvu, která brání pronikání škodlivých hub do rostlinného pletiva. Tato metoda je obzvláště užitečná po prořezávání choulostivých zimujících květin, které bývají obzvláště náchylné k infekcím.
Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-grow-your-own-bay-laurel-tree-1402602, https://symborg.com/en/what-are-mycorrhizae/, https://plantura.garden/uk/gardening-tips/tips-and-tricks/cinnamon-in-the-garden
Náhledové foto: Generováno pomocí AI Copilot
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)