Bez černý se vyplatí pěstovat. Pozor, kůra a listy jsou pro člověka jedovaté

Bez černý květy

Říkáte si, proč pěstovat černý bez, když roste prakticky všude? Věřte, že se vyplatí, když ho budete pěstovat na své zahradě. Jaké podmínky potřebuje?

Od Evropy až po Sibiř

Bez černý roste jako rozkladitý keř či strom po celé Evropě, Malé Asii, a dokonce až na západní Sibiři. Najdete ho na okraji smíšených lesů, mezích, podél potoků, okolo neošetřených plotů i na rumištích v blízkosti obydlí. Pěstovat ho však můžete i na své zahradě. Jelikož je poměrně rozsáhlý do šířky, je třeba vyčlenit dostatek prostoru.

Pěstuje se jako solitéra a nevadí rostlině ani růst u zídky či plotu. Ideální je slunečné stanoviště, popřípadě polostín. Půda by měla být hlinitá až hlinitopísčitá, kyprá a propustná. I když je bez černý nenáročný a roste takřka všude, při dodržení těchto podmínek se dočkáte většího množství květů a plodů.

Hnojení a množení

Bez černý je možné každoročně přihnojit dusíkem či použít kompost, který rozprostřete okolo kmene. Pokud je v létě příliš sucho a teplo, je třeba dopřát občasnou zálivku. Keře bezu černého jsou mrazuvzdorné. Před zimou nepotřebují kromě řezu žádnou speciální ochranu a péči. Bezinky můžete i množit. Množení semeny je však dost zdlouhavé, zahradníci proto preferují spíše řízkování, kdy se na konci srpna odeberou mladé výhony o délce cca 10 až 20 cm. Ty pak zapíchnete do zeminy a poměrně brzy zapustí kořeny.

Pozor na jedovaté listy a kůru

Plody jsou zdravé a chutné. Zatímco listy a kůra keře jsou pro člověka jedovaté. Obsahují alkaloidy a glykosidy, které působí projímavě a ve větším množství mohou vyvolat též zvracení. Plody tyto látky obsahují také, ale tepelným zpracováním se jejich účinky neutralizují. Proto se nedoporučuje konzumace plodů v syrovém stavu.

černý bez

Foto: Pixabay

Kdy a jak prořezat černý bez

Bez černý snese i radikální řez, přesto se doporučuje spíše mírné výchovné tvarování a řez výhonů starších dvou let, které už neplodí. Odstraňovat výhony můžete hned po odkvětu a tím dát možnost růstu mladým větvím. V průběhu vegetačního období se provádí jen mírný výchovný řez a stříhání květenství. Bez je jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžete pěstovat na zahradě.

Zdroj: https://www.rostlinky.cz/blog/bez-cerny-lek-primo-ze-zahrady.html

https://www.dumazahrada.cz/clanek/cerny-bez-sambucus-nigra-zahrada-20230513.html

Náhledové foto: Pixabay