Benedikt lékařský je chutný a léčivý bodlák. Pěstovat ho můžete na zahrádce
Není nad to, když je možné si vypěstovat rostlinu, která má léčivý účinek, a ještě k tomu obohatí váš jídelníček. Zpestřete si menu zajímavým bodlákem, kterému se také říká krasovlásek. Prozradíme, jak pěstovat a následně sklízet benedikt lékařský.
Lék proti moru
Benedikt lékařský je doposud nedoceněnou bylinou, která má pozitivní vliv na náš zdravotní stav. Rostlina je „požehnaná“ zřejmě z toho důvodu, že byla ve středověku vyhlášena lékem proti moru. Po 1. světové válce se dokonce uvažovalo, že by se rostlina používala v pivovarnictví namísto chmelu. To se však nestalo. Nicméně vy ho můžete pěstovat na své zahrádce, těšit se z jeho krásy, léčivého účinku a zpestřit si jím menu.
Jak pěstovat benedikt lékařský
Jde o jednoletou rostlinu z čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá do výšky cca 60 cm. Lodyha i listy jsou hustě chlupaté. Rostlina kvete v červnu a červenci. Vyznačuje se květy zlatožluté barvy. Pokud se rozhodnete pro pěstování na své zahrádce, tak zvolte slunné místo. Benedikt snese i sušší půdu bez pravidelné zálivky, ale musí být bohatá na živiny. Před výsevem půdu prohnojte vápnem a na podzim zapracujte chlévskou mrvku. Tímto připravíte ideální výživnou půdu.
Vysévejte přímo na záhon, ideálně v měsících březen až duben. Je však možné provést i v červenci. Do zimy bez problému stihnete sklidit čerstvé lístky. V případě příliš hustého výsevu je dobré rostlinky vyjednotit nebo přesadit. Benedikt můžete vysévat na záhon po okopaninách.
Sklizeň a skladování
Benedikt sbírejte raději v rukavicích a ostrým nožíkem nebo nůžkami. Sklízet je možné od června. Sklízí se nať a listy, často ale také kořen a květ. Mladé lístky sbírejte ještě předtím, než rostlina vykvete. Sbírají se přízemní listy. Narovnané na sobě je můžete zamrazit. Pokud se rozhodnete pro sušení, tak učiňte rychle, na dobře větraném místě nebo v troubě. Benedikt je možné sklízet postupně, tj. na etapy.
Benedikt lékařský: foto autor Kenraiz
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Centaurea_benedicta_kz06.jpg
Zdravé zpestření jídelníčku
Sušený květ můžete použít do pokrmu místo šafránu, pěkně pokrm zabarví. Čerstvé květy je možné spařit horkou vodou nebo použít jako přílohu k masu. Chuťově je lze přirovnat k artyčoku. Květy a plody lze naložit v cukru jako kandované ovoce.
Jen pozor! Buďte opatrní s dávkováním. Vysoké dávky můžou způsobit žaludeční nevolnost, v některých případech až zvracení. Zkrátka všeho s mírou. Zdravá léčivka je spíše zpestřením vašeho menu.
Zdroj: vitalia.cz, bylinkovo.cz
Náhledové foto: autor Discasto
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cardo_bendito_-Cnicus_benedictus_(7067467825).jpg