Bělení stromů před zimou je v našich podmínkách nutná praktika, vápno už však používat nemusíte. Jde to jednodušeji
Bělení stromů před zimou je v našich podmínkách nutná praktika, vápno už však používat nemusíte. Jde to jednodušeji. Bělení stromů je velmi důležitou technikou, která je chrání před mnoha negativními jevy. Vápno se však už nedoporučuje.
Aby byly stromy chráněny před mrazivou zimou, která může prostřednictvím prudkého střídání denních a nočních teplot ohrozit jejich integritu a vitalitu, musí se na podzim bílit. Je to ověřená praktika našich předků a tento způsob ochrany stromů má smysl i dnes. Ovšem vápno už není nutně potřeba – tuto proceduru lze zvládnout i jinými metodami.
Kdy správně bělit stromy
V ideálním případě byste měli tento úkol stihnout od listopadu do prosince. Jen jedno bělení ale nestačí. Další velká hrozba poškození z mrazu přichází na jaře, proto je v tuto dobu dobré nátěr obnovit.
Místo vápna lze použít folii
Stále častěji se však na stromech místo vápna objevuje populární levná bílá fólie se speciálními otvory pro cirkulaci vzduchu. Tato fólie má hned několik výhod, kvůli nimž byste ji měli dozajista pozvat i do své zahrady. Především dobře chrání kůru stromů před spálením od slunce a před možným poškozením zvířaty. Její aplikace je navíc velmi jednoduchá. A jak na ni?
Foto: Pixabay
Chcete-li své stromy na zahradě ochránit, pak ostrým nožem nebo nůžkami odřízněte potřebnou délku fólie a obtočte ji kolem kmene, poté ji připevněte a máte hotovo. Do jara bude tato fólie plnit svou funkci opravdu skvěle. Pak ji stačí jen sejmout a příští podzim znovu použít. V průměru vydrží asi pět let, než se zcela opotřebí. Jde tedy rovněž o skvělou investici.
Folie nebo vápno? Vyberte si
Touto fólií lze skvěle izolovat kmeny stromů proti působení chladu. Ovšem staré dobré vápno nebo jiný nátěr má proti fólii jednu velkou výhodu – působí totiž v mnoha dalších směrech. Hašené vápno totiž velmi dobře ničí škůdce a jejich vajíčka a jedním dechem také likviduje nejrůznější lišejníky. A pokud je to třeba, tak také skvěle dezinfikuje menší i větší rány a štěrbiny v kůře stromů.
Fólie se oproti tomu hodí pouze jako ochrana stromů proti mrazu. S její pomocí je nutné zakrýt kmeny, báze a vidlice kosterních větví. Nic dalšího není třeba. Pokud totiž koruna jako taková zmrzne, strom ji brzy obnoví. Plýtvat tedy fólií na obalení jeho dalších částí by bylo zcela zbytečné a mnohdy spíše kontraproduktivní (ošetření menších větví je obtížně a hrozí jejich polámání).
Zdroj: https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/proc-jak-cim-se-bili-kmeny-stromu, https://desaterotvariosobnosti.cz/jak-a-kdy-bilit-stromy/, https://www.dumazahrada.cz/zahrada/bileni-stromu-vapnem-na-podzim-rady-duvod-vysvetleni/
Náhledové foto: Vytvořeno pomocí AI Copilot
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)