Belamkanda: Čínská pomůže nejen proti angíně

Belamkanda

Angínovník čínský. Přesně tato je označována belamkanda čínská. Jedná seno rostlinu nabízející nejen dekorativní funkci ale také pozoruhodné účinky. Ostatně i proto je její název angínovník. Belamcanda chinensis se řadí do stejnojmenného rodu Belamcanda. Rostlinu lze ale najít pod nejrůznějšími označeními typu leopard flower anebo leopard lily. Květy této rostliny jsou skutečně atraktivní a dokážou rozzářit jakoukoli zahradu. Růst je schopna i v nadmořské výšce přesahující 2000 metrů nad mořem.

Kam venku vysadit belamkandu čínskou?

Odpověď na tuto otázku je poměrně prostá. Téměř kamkoliv. Tato velmi vytrvalá rostlina disponující plazivým oddenkem je schopna přežít v případě mírnější zimy i venku. Nachází-li se v dobře propustné zemině, neměl by to být nejmenší problém. Na zimu bychom ji měli dokonale zamulčovat. Optimální ovšem je, když ji dáme do chladnější místnosti. V létě dokáže nadělat na zahradě spousty parády, na niž se těšíme.

V interiéru a na skalce počítejte s většími rozměry

Výborně se angínovník hodí na větší skalky a také na záhony. Samotná lodyha se dokáže rozrůst až do velikosti pohybující se mezi 60 až 100 cm. Listy mečovitého typu jsou dlouhé až 20 cm a celý trs do šířky zabere stejnou vzdálenost. Co se týká květů, tak těch bývá na rostlině průměrně 12 a mají šířku 4 cm. Jejich barva bývá nejčastěji oranžovočervená a typické jsou i tradičními nahnědlými skvrnami. Objevit se ale mohou klidně i květy žluté barvy. Když rostlina odkvete, přichází čas vzniku velkých černých semen, která vypadají jako velký plod ostružiníku.

S léčbou to rozhodně nepřehánějte!

V tradiční čínské medicíně má angínovník nezastupitelné místo. Především nasušené oddenky a čerstvé listy patří mezi nedílnou součást výbavy zdejších léčitelů. Na samoléčbu je ale třeba dát pozor. Žvýkání listů může přinést nepříjemné pálení a případně i alergické reakce.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.