Bekyně velkohlavá: nepřítel nejen listnatých stromů

Bekyně

Bekyně velkohlavá možná vypadá neškodně, může ale způsobit tak významné oslabení stromu, že někdy není možné odvrátit jeho úhyn. Tento hmyz můžete vidět na stromech nejen v lesích, ale také v parcích a sadech. Jeho nepříjemnou vlastností je to, že se množí opravdu rychle. Dospělý jedinec naklade vajíčka na kůru kmenů a větví. Z nich se později vyvinou chlupaté housenky, které se žití listy stromů. Dokážou poškodit i desítky hektarů stromů. Nejlépe si pochutnají na dubech, jabloních a švestkách, někdy se ale pouští také do smrků a modřínů.

Co je bekyně?

Jedná se o druh motýla z z čeledi bekyňovitých. Vyskytuje se v celé Evropě, severní Africe, Malé Asii, na Středním východě, v Číně a Japonsku. Invazivním druhem je i v Severní Americe a na Novém Zélandu. Samečci jsou obvykle menší (jejich rozpětí křídel je 3,5 až 5 cm) a mají tmavě hnědé tělo a černý vzor na křídlech. Samičky dosahují rozpětí 6 až 8 cm a mají krémové zbarvení s hnědými pruhy nebo tečkami. Tělo samiček je pokryto chlupy.

Bekyně

Foto: Pixabay

Vývoj bekyně

Samičky vajíčka na kmeny stromů. V jednom vrhu je 500 až 800 vajec. Ve druhé polovině dubna se začnou líhnout housenky, které se vyvíjí až tři měsíce. Larvy jsou šedočerné a chlupaté. Jakmile se vylíhnou, pouští se do listů stromů. Z jednoho stromu na druhý se mohou šířit větrem. V červenci se zakuklí v trhlinách na kůře stromů a po dvou týdnech se vytvoří dospělí jedinec.

Proč jsou tak nebezpečné?

Dospělí jedinci nejsou pro stromy nebezpeční. To, co likviduje jejich listy, jsou právě housenky. I když mají nejradši duby a ovocné stromy, pouští se také do jiných listnatých stromů, jako je lípa, bříza, javor, topol nebo jilm. Méně často pak napadají také jehličnany (smrky a modříny). Housenky spořádají opravdu velké množství listů, což může strom značně oslabit.

Jak se zbavit bekyně?

Zbavit se tohoto škůdce není bohužel nijak jednoduché. Obvykle se hned po vylíhnutí vajec (v polovině dubna) začnou aplikovat chemické prostředky nebo bakteriální přípravky. Přirozenou cestou se s nimi můžete utkat prostřednictvím přirozených nepřátel bekyně. Jedná se o různé můry nebo i ptáky.

Prevence

Již v zimě prohlížejte své stromy a odškrábejte vznikající usazeniny vajec. Tato metoda ale nemusí být příliš šťastná, protože někdy prostě nevidíte až do samé koruny stromů, kde mohou být vajíčka. Bekyně kladou vajíčka na všechny dřevěné povrchy, vyplatí se proto prohlížet také dřevěné ploty nebo zahradní nábytek.

Zdroj: https://www.pestik.cz/module/csblog/post/511-9-skudce-bekyne-velkohlava.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!