Bedýnkové pěstování zelí: Odrůdy vhodné pro pěstování v přepravce

zelí

Zelí patří mezi nízkokalorickou zeleninu. Pěstování není náročné. Dokonce k tomu ani nepotřebujete zahradu, ale postačí balkon či terasa. Jak na pěstování zelí v bedýnce?

Bedýnkové pěstování zelí má řadu výhod. Tímto si můžete vypěstovat vlastní zelí, aniž byste museli disponovat zahradou, ale postačí terasa či balkon. Bedýnku si můžete postavit tam, kam potřebujete, takže prakticky kamkoli. Další výhodou je i to, že vám díky tomuto způsobu pěstování odpadne ne zrovna oblíbená činnost, kterou je zbavování plevele. Tímto si tak ušetříte záda i spoustu času.

Odrůdy pro pěstování v přepravce

Které odrůdy jsou vhodné pro bedýnkové pěstování? Jedná se o savojské zelí, které je i odolné vůči nepřízni počasí a pěstování zvládne i začátečník. Pro pěstování v přepravce se hodí i klasické hlávkové zelí, které má v kuchyni nezastupitelnou roli. V přepravce či kontejneru lze pěstovat bílé i červené hlávkové zelí.

Výběr bedýnky či přepravky

Pro pěstování v bedýnce potřebujete jednoduchou dřevěnou či plastovou přepravku o rozměru 60x40x22 cm či květináč o průměru 30 cm. Nádoba by měla mít dostatečný odtok. Je třeba se držet pravidla, že čím více bude mít zelí místo, tím větší bude mít hlavu.

Jak na pěstování v nádobě

Jakmile máte vhodnou nádobu, vložte do ní textilii určenou pro zahrádkářské potřeby. Látka bude eliminovat průnik plevele a udržovat vodu, jež zelí potřebuje. Poté do nádoby nasypte zahradní zeminu smíchanou s kokosovým substrátem. Ten pomáhá udržet uvnitř vlhkost. Přidejte trochu hnojiva, půdu navlhčete. Poté vytvořte důlky o hloubce 2 cm a vložte do nich semínka. Jestli nechcete zelí přesazovat, vložte semínka tak, aby kolem sebe měla alespoň 30 cm prostor. V případě přepravky o rozměru 60×40 cm to znamená, že se do ní vejdou 2 hlávky zelí. Poté zeminu zalijte a přikryjte zahrádkářskou folií.

zelenina

Foto: Pixabay

Podmínky pro úspěšnou úrodu

Zelí miluje slunce, proto nádoby nechte na místě, kde je alespoň 6 hodin přímé slunce. Pravidelně kontrolujte půdu, která nesmí nikdy vyschnout. Vhodné je 1x měsíčně použít organické hnojivo. Pravidelně odstraňujte suché, uhnilé či poškozené listy. Díky tomu bude mít rostlina dostatek energie pro tvorbu nových.

Zdroj: ireceptar.cz, hobby.instory.cz

Náhledové foto: Pixabay