Bazalka má v listech díry: na vině jsou nejrůznější škůdci

Bazalka

I když bazalka může svou vůní některé živočichy odrazovat (typicky se jedná například o komáry), některé naopak přitahuje. Pokud v jejích listech najdete díry, máte pravděpodobně co dělat s nějakým škůdcem. Nejčastěji ji napadají mšice, které najdeme na stoncích, spodní straně listů a dokonce i na vrcholcích rostliny. Kromě toho se do ní ale mohou pustit také plži a slimáci, japonští brouci a jiní. Jak se s nimi vypořádat?

Bazalka v kuchyni i při zdraví

Bazalka patří mezi bylinky, které prospívají jak chuti vašich pokrmů, tak vašemu zdraví. Navíc její krásně zelené listy mohou osvěžit vzhled každého interiéru a zapadnou jistě i do vaší zahrady. Ideální kombinací je bazalka a rajče – můžete je společně pěstovat i jíst. Chuť bazalky se skvěle hodí k těstovinám, salátům, ale také k rybám či masům. Pokud máte problémy s trávením nebo s nervovým systémem, sáhněte po bazalce. Ta mimo jiné odstraňuje také únavu.

Bazalka
Foto: Unsplash

Mšice na rostlině

Mšice jsou poměrně běžným škůdcem, který ale dokáže potrápit. Pokud je mšicí mnoho, může to vést k oslabení rostliny. Navíc mohou mšice přenášet různé choroby a přilákají mravence, kteří se rádi živí cukernatou látkou, které mšice přirozeně produkují. Tato látka navíc přispívá ke vzniku plísní. Proti nim může pomoci mýdlový postřit nebo neem oil.

  • Neem oil funguje proti různým druhům škůdcům, včetně japonských brouků. Existují ale obavy, že odrazuje také opylovače.

Bazalka chutná i škvorům

Škvoři se často živí bazalkou, a to zejména v noci. Milují tmavá a vlhká místa, takže bychom měli nádobu s bazalkou pěstovat na vyvýšeném místě, pod které nezalezou – například na stojanech na květiny apod. Existují proti nim chemické postřiky, lépe ale uděláte, když sáhnete po přírodních možnostech – dobře funguje, když bazalku obklopíme nádobami, do kterých nalijeme rostlinný olej. Škvoři se v něm utopí.

Slimáci a plži

Tito škůdci si rádi pochutnají na všem zeleném. Pokud se jich chcete zbavit, aplikujte v okolí bazalky křemelinu nebo ostrý mulč, jako je například štěrk s ostrými kamínky. Můžete vyrobit i past z piva na hlemýždě nebo vyrazit na jejich „lov“, jakmile se začne stmívat. Slimáky i hlemýždě „chytí“ listy měsíčku lékařského, ze kterých je pak už jen snadno posbíráte.

Bazalka vyžaduje dobrou ochranu

Zde už je několik tipů, jak můžete svou bazalku ještě více ochránit:

  • Pokud pěstujete bazalku v nádobě, jednoduše z ní můžete škůdce smýt proudem vody.
  • Použijte přírodní postřiky, jako je například česnekový extrakt. Ten vyrobíte tak, že stroužky česneku rozdrtíte nebo nakrájíte na co nejmenší kousky a zalijte teplou vodou. nechte odstát do druhého dne. Pak sceďte a nalijte do rozprašovače. Aplikujte na napadené rostliny. Po pár dnech vůně česneku z listů bazalky zmizí a můžete ji zase konzumovat.
  • Kopřivový extrakt je dalším druhem přírodního postřiku. Na jeden kilogram nekvetoucích kopřiv přidejte 10 litrů dešťové vody. Přikryjte hustým pletivem nebo gázou a nechte dva týdny kvasit. Pozor, tato směs zapáchá, takže to dělejte dál od svého obydlí. Denně promíchejte. Jakmile se přestane tvořit pěna a roztok získá nahnědlou barvu, je extrakt hotový. Na jeden díl extraktu je třeba přidat 9 dílů vody, než jej použijete na rostlinu.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/jak-pozbyc-sie-czarnych-robakow-na-bazylii

https://bylinkovyraj.net/skudci-a-choroby-bylinek-zeleniny-a-okrasnych-rostlin-aneb-jak-je-resit-ekologicky/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!