Bazalka a zajímavé tipy pro její využití
Jakmile se za okny přihlásí mráz, rázem získáme přístup jen k těm bylinkám, které dokáží bez problémů růst za kuchyňských oknem (nechceme-li se tedy uchylovat k drahých rychleným výpěstkům ze supermarketů). A právě bazalka patří ke stálicím, jež si umí s nedostatkem slunečního světla a suchým vzduchem v bytech poradit.
Nejlépe se jí bude dařit v samozavlažovacím květináči, zvláště nepatříte-li mezi právě pečlivé zahradníky. Nejde jen o přísušky – ty rostlina zpravidla přežije, ale také o její chuť. Nedostatek vody a další faktory bazalku stresuje, takže její listy jsou poté méně šťavnaté a s výraznými hořkými podtóny.
Jak nám může konzumace bazalky pomoci
Nejenom, že jídla skvěle dochutí (a asijský odrůdám jako třeba tulasí nevadí ani delší tepelná úprava), ale také má na naše tělo celou řadu pozitivních účinků. Pokud si ji dopřáváte pravidelně, můžete předcházet celé řadě střevních potíží a celkově tak podporujete zdraví svého zažívání.
Také podporuje chuť k jídlu a poradí si s nejrůznějšími defekty ústní dutiny – od aft až po záněty dásní. A nesmíme zapomenout ani na její silné antioxidační působení, regulaci krevního cukru nebo zmírnění psychické zátěže.
Zajímavé tipy na přípravu bazalky
Vyzkoušet můžete třeba bazalkovou limonádu. Její příprava není těžká a osvěží po náročném dni. Připravte si půl hrnku bazalkových listů, asi tři čtvrtě hrnku cukru a šest hrnků minerální vody. Nejdříve si uvařte bazalkový sirup – cukr rozpusťte ve dvou hrncích vody, přidejte bazalku a zlehka povařte. Nechte vychladnout. Přilijte zbylou vodu a podávejte. Chuť můžete ještě doladit citronem.
A co takhle bazalkové smoothie? K hrnku svého oblíbeného mléka přidejte jedno velké jablko, hrst bazalky, jednu lžíci javorového sirupu a podle chuti i citronovou šťávu. Rozmixujte a pijte vychlazené.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)