Batolka je nenáročná na půdu: Pěstovat lze z přímého výsevu i ze sadby
Rádi byste zkusili vypěstovat něco nového? Hledáte vhodnou zeleninu pro časně jarní pěstování? Zkuste batolku. Jedlá rostlina, která je zároveň i velmi dekorativní. Jaké podmínky rostlina potřebuje a jaké nabízí využití v kuchyni?
Batolka prorostlá je někdy též nazývána zdrojovka. V angličtině se rostlině přezdívá „horníkův salát“. Během kalifornské zlaté horečky se stala pravidelnou součástí jídelníčku hledačů zlata i coby prevence proti kurdějím. Jedná se o listovou zeleninu vhodnou pro podzimní, zimní i nyní časně jarní pěstování.
Skromná a nenáročná batolka
Jedná se o jednoletou rostlinu dorůstající do výšky 20 až 30 cm. Vytváří přízemní růžice, které je možné opakovaně sklízet. Listy s květem působí velmi dekorativně. Rostlina je nenáročná na půdu. Preferuje vlhké, ne však podmáčené, stanoviště. I když roste i na přímém slunci, tak se jí však nejlépe daří v polostínu. Jde o jedlou rostlinu, kterou lze sklízet i v zimě. Je totiž mrazuvzdorná. Před výsevem je třeba půdu nakypřit, aby vznikl urovnaný povrch.
Pěstování z výsevu či ze sadby
Batolku lze pěstovat z přímého výsevu či ze sadby, kterou je třeba předkličkovat v lednici v případě, že venkovní teplota je vyšší než 12 °C. Rostlina patří mezi nejvíce mrazuvzdorné, neboť zvládne bez problému teploty do -20 °C. Při klíčení je třeba zajistit teplotu nižší než 12 °C. Při nedostatečném zásobování listů vodou, tj. při déle trvajících mrazech či větrech dochází ke změně zbarvení listů, a to ze zelené na červenou.
Počáteční růst je pomalý. Listová růžice roste pomalu. Ideální sklizňová zralost je cca po 8 až 10 týdnech. Pakliže se tato fáze zmešká, dojde k rychlému prodlužování řapíků listů a konzumace takto rozložitých listů je obtížnější. Koncem března začíná rostlina kvést a semena rychle dozrávají. Batolka má silné sklony k samovýsevu. Je třeba dbát na to, aby půda nebyla přemokřena. Rostlina potřebuje pravidelné zbavení plevele a kypření v podobě okopávání.
Foto: Pixabay
Využití batolky v kuchyni
Rostlina skýtá pestré využití zejména ve studené kuchyni, kdy je skvělou ingrediencí do salátů. Chuť listů je osvěžující, má mírně nakyslou chuť.
Zdroj: biohospodarstvi.cz, semena-osiva.cz
Náhledové foto: Pixabay