Barvínek: pěstování krok za krokem
Barvínek (Vinca) je rostlina, kterou známe pod lidovým označením brčál. Je to užitečná rostlina, která zajistí pokryv půdy v místech, kde chcete zamezit růstu plevelu. Barvínek není náročný na podmínky a poroste i tam, kde se ostatním rostlinám růst nedaří. Typické jsou pro něj květy fialové barvy, vyskytují se ale také v bílé či modré. Mají hvězdicovitý tvar. Listy jsou vždyzelené, někdy mohou obsahovat bílé, žluté či béžové mramorování.
Barvínek menší a větší
Mezi nejznámější patří barvínek menší (Vinca minor) a barvínek větší (V. major). Barvínek větší roste opravdu rychle a může se dokonce stát invazivním. Poroste na kamenitých půdách, které nejsou příliš výživné, stejně jako barvínek menší. Ten roste pomaleji, takže můžete lépe kontrolovat jeho růst. Barvínek větší totiž produkuje velmi dlouhé výhonky, které zakoření kdekoli se dotknou země. Problematické je ale sousedství s ostatními rostlinami, kterým může barvínek značně konkurovat.
Foto: Pixabay
Vhodné umístění pro barvínek
Barvínek můžete pěstovat prakticky kdekoli. Vypořádá se se stinnými i slunečnými místy. Pokud ale bude vystaven slunci, můžete se radovat z většího množství květů. Skvělé jsou pro pěstování pod stromy nebo keři, kde regulují růst plevele. Místa, kde se vám většina květin nechce ujmout, můžete osadit barvínkem. Je velmi pravděpodobné, že pro něj to problém nebude. Půda by měla být vlhká ale propustná, avšak poroste i v extrémně suchých či podmáčených místech (i když ne ideálně).
Výsadba a péče o barvínek
Nejlepší období pro výsadbu je podzim nebo jaro. Aby se barvínek ujal co nejdříve, je vhodné do půdy předem zapracovat kompost. Kořenovou část rostliny pečlivě zakopejte hlínou, mírně přitlačte a důkladně zalijte. Po vysazení už je péče minimální. Jen v létě krátce po vysazení bude potřeba častější zálivka. Jinak ale hnojení ani zálivka potřebné nejsou. O rozmnožování rostliny se starat nemusíte, rostlina se většinou množí sama.
Omezování růstu barvínku
Spíše než problémy s rozmnožováním budete mít problém udržovat růst barvínku tam, kde ho potřebujete. Zakoření tam, kde se výhonky s vytvořenými kořeny dotknou země. Proto je v první řadě potřebné regulovat růst těchto výhonků. Buďto je umístěte tam, kde je potřebujete, nebo je bez milosti odřízněte. Stonky, které by mohly zakořenit, je potřeba odstranit z půdy. Nedávejte je ani do kompostu, kde by se mohly rozrůst. Jako poslední možnost můžete použít chemický prostředek proti plevelu.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-periwinkle/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!