Banány jsou prospěšné pro vaše tělo i jako hnojivo do zahrady
Banány jsou prospěšné zejména díky vysokému obsahu draslíku. Využije je lidské tělo zejména jako prevenci srdečních onemocnění. Draslík totiž snižuje krevní tlak a snižuje riziko vysokého krevního tlaku. Tento prvek je důležitý ale také pro rostliny, kterým pomáhá zlepšit celkovou vitalitu a odolnost proti chorobám a škůdcům. Napomáhá vývoji květů a plodů. Bylo by ale škoda použít celý banán jen pro rostliny. Naštěstí je draslík obsažen ve slupkách banánů.
Banány jsou zdrojem cenných látek
Kromě draslíku se v banánech nachází také vápník. Ten rostliny potřebují ke správnému růstu kořenů. Hořčík je důležitý při fotosyntéze. Síra, kromě toho, že napomáhá vyvinout silné kořeny, umí odpudit také některé škůdce. Fosfor je důležitý pro vyvinutí květu a plodu. Pomáhá také při klíčení semen. To všechno jsou cenné látky, které jsou obsaženy v celých banánech, ale také v jejich slupce. Proto bychom je rozhodně měli využít.
Foto: Freeimages
Domácí tekuté hnojivo
Banánové slupky nakrájejte na kousky a dejte do nádoby s vodou. Po asi třech dnech máte hotové domácí tekuté hnojivo. Po scezení je možné tuto tekutinu použít k zalévání rostlin nebo ji pomocí rozprašovače použijte také na listy a větve. Funguje to proti mšicím. Pokud do směsi přidáte trochu mletých vaječných skořápek a epsomskou sůl, můžete získat ještě silnější hnojivo s větším obsahem cenných látek.
Hnojivo s pomalým uvolňováním
Dalším způsobem, jak se dají banány použít, je nakrájet je na kousky a usušit na slunci. Sušené banány po vychladnutí rozemelte na prášek, který poté zahrabte do půdy k rostlinám. Lze použít na zahradu i do květináče k pokojovým rostlinám. Toto řešení ocení zejména epifyty, jako jsou například orchideje či bromélie.
Mulč
Banánové slupky můžete umístit kolem základny rostliny jako mulč. Jak se rozkládají, budou uvolňovat živiny do půdy. Banány by se neměly přímo dotýkat rostliny. Je dobré banánové slupky přikrýt ještě vrstvou klasického mulče, čímž zpomalíte rozklad, takže se do půdy uvolňují pozvolna. Navíc se zbavíte zápachu a ochráníte slupky před nálety některých škůdců, jako jsou ovocné mušky. Toto řešení se hodí pro venkovní rostliny.
Kompost
Pokud máte pochybnosti o předchozích variantách, nabízíme vám takovou, která rozhodně nikoho neurazí. Banánové slupky se dají skvěle kompostovat, protože se rychle rozkládají. Do odpadkového koše tedy nepatří! Kompostovat se dá nejenom na zahradě, ale také třeba na balkoně, pokud bydlíte v bytě. Je to skvělý způsob, jak se zbavit rostlinných zbytků.
Zdroje info:
https://www.brisbane.qld.gov.au/clean-and-green/green-home-and-community/clean-and-green-blog/four-ways-banana-peels-can-help-your-plants
https://www.dumazahrada.cz/clanek/hnojivo-ze-slupek-od-bananu-20220926.html
Foto: Freeimages
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!