Bambus štěstí má žluté listy. Zkuste mu navrátit krásu
Bambus štěstí (Dracaena sanderiana) si možná představíte jako zakroucené bambusové stonky, ve skutečnosti ale může být jeho růst i přímý. To protože se dá dobře tvarovat, si z něj lidé vytváří zajímavé tvary. Pokud mu ale žloutnou listy, vyšla veškerá vaše snaha vniveč. Žloutnutí listů totiž vůbec nevypadá pěkně. To ale není jediný důvod proč žluté listy řešit co nejdříve potom, co se objeví.
Bambus žloutne
Příčin, proč váš bambus žloutne, může být celá řada. Narušení schopnosti fotosyntézy, nesprávně zvolené stanoviště, průvan nebo změny teplot, abychom jmenovali aspoň některé z nich. V tomto článku vám představíme nejčastější příčiny a také možná řešení, která vám mohou pomoci získat opravdu šťastný bambus! Na začátek bychom ale měli uvést, že ne každé žloutnutí je varovným signálem – někdy jde prostě o naprosto přirozené stárnutí rostliny.
Špatná kvalita vody
Pokud budete zalévat svůj bambus vodou přímo z vodovodu, pravděpodobně na to bude reagovat právě žlutými listy. Tato rostlina je totiž extrémně citlivá na chlór a fluor. Tyto prvky škodí jejich kořenům. K zálivce proto použijte vodu převařenou (samozřejmě pokojové teploty), odstátou minimálně 24 hodin (chlór se z ní vypaří) nebo destilovanou vodu. Bambus štěstí se často pěstuje hydroponicky – to je pak kvalita vody o to důležitější!
Bambus štěstí má rád světlo, ale ne příliš
Bambus potřebuje dostatečné množství světla, ale nikoli přímého slunečního. Moc sluníčka znamená spálené listy, málo sluníčka zase ztrátu svěží zelené barvy listů. Možná budete muset chvíli hledat, než se vám podaří najít tu správnou intenzitu světla, nicméně váš bambus vám za to poděkuje. Nezapomeňte také pootáčet květináčem dokola, aby váš bambus rostl rovnoměrně a měl vyváženou expozici světla.
Pozor na výkyvy teplot
Ideální teploty jsou od 21 do 26 °C. V takovém případě bude váš bambus opravdu šťastný. Dejte si ale pozor na chladný vzduch – například z klimatizace nebo v důsledku větrání. Z tohoto důvodu není vhodné rostlinu stavět v blízkosti vchodových dveří. Právě rychlé teplotní změny mohou způsobit žloutnutí listů. Stejně tak škodí také suchý teplý vzduch – z topení, krbu či jiných zdrojů.
Bambus nesnese příliš hnojiva
Příliš mnoho hnojiva je v mnohých případech ještě horší než nedostatek živin. Bambus vám na to může reagovat žloutnutím listů. Nadměrná koncentrace soli ve vodě rostlinu stresuje a může způsobit odumírání kořenů. Používejte hnojivo pro pokojové rostliny v souladu s návodem na obalu (ideálně tekuté). Obvykle stačí přihnojit jednou za měsíc.
Nesprávný typ půdy
Pokud pěstujete bambus v nesprávné půdě, může dojít k problémům s růstem kořenů a/nebo se špatným odvodněním. Půda, ve které váš bambus štěstí bude, by měla být dobře propustná a ne příliš těžká. Ideálně sáhněte po zemině pro tropické rostliny, která má ideální strukturu a zadržuje jen tolik vlhkosti, kolik váš bambus potřebuje.
Zdroje info:
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-lucky-bamboo-stastny-bambus
https://www.homesandgardens.com/gardens/why-is-my-lucky-bamboo-turning-yellow
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!