Bahno po povodni musí bez výjimky pryč, nenechávejte ho ležet ani na záhonech. A pozor i na mulč, může zkomplikovat zotavování domu i zahrady

Povodně, záplavy, do dělat po povodni, co dělat při povodni, zahrada po povodni

Bahno po povodni musí bez výjimky pryč, nenechávejte ho ležet ani na záhonech. A pozor i na mulč, může zkomplikovat zotavování domu i zahrady. Záplavy mohou vaši zahradu zanechat v troskách, ale správným přístupem jí můžete vrátit její bývalou slávu. Jen nesmíte zapomenout na pár důležitých detailů.

Vyhodnocení škod a bezpečnost na prvním místě

Než se vrhnete do úklidu, ujistěte se, že je oblast bezpečná. Záplavy mohou přinést různá nebezpečí, včetně kontaminované vody, ostrých úlomků a nestabilních konstrukcí. Používejte ochranné pomůcky a riziko rozhodně nepodceňujte (pozor dejte například na otevřené rány, které by se s vodou nebo bahnem mohly dostat do styku).

TIP: Nenechte se zaskočit nepříjemnými pokutami, které se zahradou souvisí. Týkat se mohou třeba i vašeho psa. 

Konzultace se stavebním inženýrem

I když vaše zahrada vypadá po stavební stránce v pořádku, je rozumné nechat posoudit všechny budovy, ploty nebo opěrné zdi na vašem pozemku statikem. Povodňová voda může podkopat základy a způsobit posuny, které nemusí být okamžitě viditelné. Vyvarujte se demolice nebo těžkých oprav, dokud odborník nedá souhlas.

Bahno po povodni musí bez výjimky pryč

Foto: Pixabay

Řešení bahna, nečistot a kontaminantů

Po odtoku vody vám pravděpodobně zůstane silná vrstva bahna a naplavenin. Tu je třeba co nejdříve odstranit, protože se v ní mohou nacházet bakterie, chemikálie a další kontaminanty. K odstranění většiny bahna použijte lopaty, rýče a kolečka.

Na menších plochách nebo u choulostivých rostlin použijte hadici s jemným postřikem, abyste zbylé bahno spláchli. Určitě není vhodné ho na záhonech nechávat- způsobuje totiž zhutnění půdy a rozhodně nebývá tak úrodné, jak se mezi lidmi traduje.

TIP: Nezapomeňte ani na nezbytné hlášení a aktualizace pro úřady, které mohou s povodněmi souviset. Vyhnete se tak pokutám. 

Mulč musí od základů všeho pryč

Pokud nedáte na své zahradě dopustit na použití mulče, nezapomeňte zkontrolovat, co s ním voda udělala. Pokud ho totiž odnesla třeba k základům domu, stodoly nebo zahradního domku, mohl byste mít velký problém. Zdi pod ním by totiž vysychaly mnohem pomaleji – proto musí také neodkladně pryč.

A myslete také na to, že záplavy mohou do zahrady přinést nejrůznější odpadky, od polámaných větví až po odpadky. Nejdříve odstraňte všechny nečistoty, které se netýkají rostlin, a poté zhodnoťte, které rostliny a stromy lze zachránit. Ořežte poškozené větve, odstraňte odumřelé rostliny a zvažte dočasné přemístění všech přeživších rostlin do květináčů nebo vyvýšených záhonů, zatímco budete obnovovat půdu v zahradě. Dáte ji tak šanci se do podzim ještě vzpamatovat.

Nakonec se postarejte o půdu

Po záplavách budete muset dost možná upravit půdu, abyste obnovili její úrodnost. To může zahrnovat přidání vápna pro zvýšení pH, síry pro jeho snížení nebo organických látek pro nahrazení ztracených živin a zlepšení struktury půdy. Nejlepší je v takovém případě kompost, ten půdu nejen obohatí, ale také zlepší její odvodnění, což je zásadní pro předcházení budoucím problémům.

 

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zahrada-po-povodni-ci-privalovem-desti-co-s-ni, https://www.hzscr.cz/clanek/co-delat-kdyz-hrozi-povodne.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)