Avokádo a jeho slupka: další způsob, jak získat hnojivo pro pokojové rostliny zdarma
Avokádo patří mezi ovoce, které musíme před konzumací oloupat. Jejich slupku nekonzumujeme. Vyhodit ji je ale škoda. Můžete ji využít například v domácím kompostu nebo si z ní můžete připravit hnojivo pro pokojové rostliny. Pro ně je zima náročným obdobím: málo světla, suchý vzduch v místnostech, zvýšené riziko vystavení průvanu a další nepříjemnosti. Přírodní hnojiva jim mohou dodat potřebné živiny, aniž by je provokovala k bujnému růstu. Například to z avokádové slupky.
Avokádo je zdrojem živin
Zatímco při konzumaci se zajímáme o živiny, které obsahuje dužina, nyní nás budou zajímat ty živiny, které jsou obsaženy ve slupce avokáda. Právě tu totiž budete používat k vytvoření hnojiva na pokojové rostliny. Jsou nabité důležitými živinami, že už je nikdy bez užitku nevyhodíte! Tak například se jedná o tyto:
- Draslík: rostliny jej potřebují k lepšímu hospodaření s vodou, což je zásadní zejména v topné sezóně. Kromě toho jej rostliny potřebují také pro zdravý růst listů.
- Fosfor: je zásadní pro dobrý vývoj kořenů i pro kvetení.
- Hořčík: toužíte po intenzívní zelené barvě? To může podpořit hořčík, který též vylepšuje proces fotosyntézy.
- Vápník: zlepšuje strukturu půdy a usnadňuje vstřebávání dalších minerálů.
Hnojivo z avokádové slupky
Nemusíte se bát složitých procesů kvašení nebo měření jednotlivých poměrů. Výroba hnojiva z avokáda je velmi jednoduchá. Existuje více variant. Nejjednodušší je právě tato: slupky ze dvou avokád důkladně omyjte pod vodou a zbavte je veškeré dužiny. Dejte je do zavařovací sklenice a zalijte 1,5 litrem vody. Uzavřete. Po tři dny ji nechte na stinném místě – každý den několikrát protřepejte. Po třech dnech slijte a tekutinu použijte k zálivce jednou za dva až tři týdny.
Avokádo k přípravě hnojiva
Hnojivo nemusíte vyrábět ihned poté, co spotřebujete avokádo. Slupky se dají nasušit a k přípravě hnojiva můžete přistoupit až budete mít dostatek času. Slupky uschnou rozložené na topení, v troubě nebo sušičce (při teplotě 50 °C). Po usušení je můžete rozemlet na prach a vmíchejte do horní vrstvy půdy u pokojových rostlin. Živiny se budou uvolňovat postupně. Tento postup stačí opakovat jednou za měsíc.
Zdroje info:
https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/how-to-use-avocado-peel-in-daily-diet-and-its-benefits/articleshow/112233130.cms
https://kobieta.interia.pl/porady/news-porcja-energii-dla-oslabionych-roslin-tego-nawozu-jeszcze-ni,nId,7862940
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!