Aujeszkyho choroba je v České republice: V posledních několik týdnech uhynuli dva psi
V České republice se opět objevila Aujeszkyho choroba. Konkrétně byla prokázána u dvou psů, kteří uhynuli ve Zlínském kraji. Jednalo se konkrétně o lovecké psy, již se nejspíše setkali s černou zvěří, od níž se nakazili. Jeden ze psů uhynul sám a druhého bylo nezbytné utratit. Riziko při kontaktu s divokými prasaty je tedy značné, to samé platí u vývrhů z ulovených prasat a při konzumaci masa, jež není dostatečně tepelně upravené. Chovatelé hospodářských zvířat musí bezpodmínečně dodržet podmínky biologické bezpečnosti. Jen podotýkáme, že pro člověka není nemoc nebezpečná.
Již v loňském roce byly zaznamenány dva případy
K potvrzení Aujeszkyho choroby došlo v polovině prosince, a to u jezevčíka, kterého vlastnil chovatel z Buchlovic na Uherskohradišťsku. Pes musel být utracen soukromým veterinářem ve Zlíně. Jinak v minulém týdnu uhynul na nákazu totožnou nemocí jagdteriér majitele pocházejícího ze Zádveřic na Zlínsku. Nákaza přišla od divokých prasat, s nimiž byli oba psi ve styku. V minulém roce byl kromě zmiňovaného případu zveřejněn ještě jeden, a to u psa chovatele z Vysočiny.
Původci choroby jsou dospělá divoká prasata
Jednoznačně. Nemoc je rozšířená po celém světě. Stojí za ní herpesvirus napadající nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Mimo jiné se nákaza šíří hlavně u skotu, koz, psů, ovcí nebo koček či králíků. Napadnou může i živočichy žijící ve volné přírodě, důkazem čehož jsou právě divoká prasata.
Foto: Pixabay
Nakazit se mohli psi velmi jednoduše
K přenosu stačí pouze kontakt s krví, nakaženým masem, vyvrženými vnitřnostmi nebo jen slinami zvířete. Onemocnění nelze léčit, a tak musí být nakažení jedinci utraceni. Používá se vakcína na divoká prasata, nicméně u psů nelze aplikovat, jelikož způsobuje postvakcinační reakcí, jež vede k jejich úhynu. Co se týká posledního případu u chovu zvířat, pak se jednalo o rok 2004 a nakažení malochovu prasat na Benešovsku.
Jednotky nákaz ročně
Aujeszkyho choroba je velmi nepříjemná, nicméně onemocní jí pouze několik jedinců ročně. Většinou jde o psy, v roce 2018 se jednalo o kočku. U chovatelů je nejdůležitější, aby nedávali psům syrové maso pocházející z neznámých zdrojů, a aby se psi nesetkali s vnitřnostmi divočáka.
Zdroj info: akcr.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.