Atraktivní vlčí bob zažívá opět boom. Podmínky pro pěstování a vyvarování se častých chyb
Jedná se o vytrvalou rostlinu, který se kdysi vyskytovala snad na každé zahrádce. Je natolik atraktivní a neobvyklá, že opět zažívá svůj comeback. Jak ji správně pěstovat?
Vlčí bob neboli lupina je jednoletou i vytrvalou bylinou pocházející z Ameriky. Odtud se postupně rozšířila do celé Evropy i Afriky. Nejjednodušší je pěstování přímo ze semene.
Výsev vlčího bobu od jara až do počátku léta
Vlčí bob lze vysévat od konce února až do počátku léta. Pro rychlejší klíčení je doporučeno namočit semena přes noc do studené vody. Pak teprve vysévat do země. Rostliny z časného výsevu někdy vykvetou už koncem prázdnin v prvním roce, z pozdějších výsevů kvetou až v následujícím roce. Vzhledem k tomu, že vlčí bob čítá mnoho druhů, je dobré se vyhnout přesazování plané lupiny. Jednak preferuje trochu jiné složení půdy, než jaká je na zahradě. A za druhé je jedovatá, zatímco zahradní odrůdy jsou bezpečné.
Umístění, zemina, zálivka
Pro zdárné pěstování je třeba zvolit vhodné místo. Vlčí bob neboli lupina potřebuje místo, na které svítí slunce většinu dne, alespoň 7 hodin. Určitě rostlinu nevysévejte tam, kde je celodenní stín, neboť byste se nedočkali krásy v podobě plného květenství. Ideální umístění je uprostřed záhonu, jelikož polovysoké rostliny v popředí jim zajistí ochranu před větrem a po odkvětu lupin zároveň zakryjí prázdné místo.
Co se týče zeminy, ideální je propustná a mírně kyselá půda s obsahem vápna. V případě chudší půdy je dobré rostlině občas dodat živiny. I když rostlině vyhovují sušší podmínky, tak beztak potřebuje pravidelnou mírnou zálivku. Platí, že půda by neměla být dlouhodobě suchá, ale ani přemokřená.
Foto: Pixabay
Jak sázet a ořezávat vlčí bob
Semena se sejí do hloubky cca 2 až 3 cm a mezi rostlinami by měl být dostatek prostoru. Vlčí bob zpravidla nepotřebuje ořezávat. Pakliže je rostlina příliš vysoká či rozrůstá příliš do šířky, může být ořezána na jaře. Ořezávání by se mělo provádět opatrně, aby nedošlo k poškození rostliny.
Vlčí bob může být napaden plísní, jakožto mšicemi. Rovněž může být rostlina náchylná k houbovým chorobám, zejména při přemokření.
Zdroj: ireceptar.cz, ceskestavby.cz
Náhledové foto: Pixabay