Asparágus pokojový: Pěstování a péče o něj

Asparagus

Vaše bydlení lze oživit něčím zeleným. Tradiční rostlinou, která se k těmto účelům používá, je asparágus. Pokojový asparágus má mnohé specifika, co s jeho pěstování týče. Nabízíme vám komplexní pokrytí potřeb a zásad péče o tuto rostlinu. Stačí přečíst, poté již jen praxe.

Ideální teplo a světlo

Základními potřebami rostlin jsou voda, poté světlo a teplo. Pojďme si tedy představit, jak tyto potřeby zvládá asparágus. Celý rok lze tuto rostlinu pěstovat při běžné pokojové teplotě 20°C. V zimě se může teplota o něco snížit, avšak snížená teplota by nikdy neměla klesnout pod hranici 10°C. Pokud budete asparágus vystavovat stálým vysokým teplotám i přes zimu, budou se tvořit slabé a dlouhé stonky. Tato rostlina také vyžaduje po celý rok jasné světlo. Musí být však chráněna před silným zářením. Ohledně vody je to jednoduché. V létě musí být půda rovnoměrně vlhká, v zimě však stačí zalévat méně. Můžete také zvolit rosení, zvláště v situacích, kdy je asparágus ve vyšších teplotách přes zimu.

Jak asparágus přesadit

CO se týče hnojení, to je vcelku běžné. Zhruba od března do srpna je vhodné používat klasické tekuté hnojivo. Pokud byste chtěli asparágus přesazovat, musíte dbát těchto zásad. Vždy to děláme až při úplném prokořenění květináče. Důležité je nepoškodit kořeny a jejich soustavu. Pokud je však porost kořenů příliš bujný, nezbývá vám –  jako zahradníkovi –  nic jiného než otrhat tyto hlízky. Stačí jen rukama, tak aby se kořeny zmenšily na třetinu.

Co může asparágus trápit

Jednoduše – choroby a škůdci. Například zežloutnutí a usychání způsobují vysoké teploty a nedostatek světla. Uhynout úplně může v případě, že budou hnít jeho kořeny. To se stává při zamokření substrátu. Při moc suchém a příliš teplém zazimování se mohou objevovat mšice, svilušky či štítěnky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.