Asijský celeropetržel s léčivými účinky

Celeropetržel

Asijské bylinky nejsou u nás moc časté. Přitom se snadno pěstují a mají léčivé účinky. Například celeropetržel Serina, o které bude dnes řeč, je výborná na tlak, záněty i ledviny. Navíc je opravdu chutná.

Serina

V západních zemích známe Serinu spíše pod názvem ,,Parcel‘‘, v naší zemi celeropetržel, protože se opravdu jedná o zkřížení dvou rostlin. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o petržel, díky dost podobné nati. Netvoří však celerovou bulvu, ale svazek kořenů, které se nedají konzumovat.

Vždy po ruce

Nať celeropetržele je zelená v létě i zimě. Pěstovat ji můžete na záhonu venku, ale klidně i za oknem v květináči. Pěstování je také možné kombinovat, abyste Serinu měli celoročně k dispozici.  Tedy v létě na záhonu a v zimě v květináči doma. Jelikož se jedná o velmi otužilou rostlinu, postačí jí teploty okolo nuly. Což obyčejná petrželka, tak odolná není. Rostlina je to dvouletá a druhým rokem kvete a tvoří semena. Ty jsou silně aromatická, ostatně jako celá rostlina. Pokud Serinu necháme odkvést, tak sama uhyne. Když, ale odřízneme květní lodyhu ještě na počátku jejího růstu, nať začne znovu růst a zelenat.

Ochucovadlo i lék

Hlavní část celopetržele je tvořena natí se silným, aromatickými a lahodnými trsy. Listy této rostliny jsou zdrojem mnoha vitamínů a minerálních látek. Především provitamín A, vitamínu C a draslíku. Draslík pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Serina patří mezi asijské léčivé bylinky a v tradiční čínské medicíně její nať je hojně využívána pro dobrou funkci ledvin, proti zánětům či při léčbě bolesti kloubů. Nať Seriny se také doporučuje při dietách, jelikož se jedná o nízkokalorickou zeleninu. V kuchyni a při přípravě pokrmů se Serina používá jakožto ochucovadlo do polévek, pomazánek či salátů atd. U vařených pokrmů se však nať musí přidávat až nakonec, varem by totiž ztratila vůni i chuť.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.