Arónie poskytuje jedny z nejzdravějších plodů. Zde je návod na její pěstování

Arónie

Arónie je rostlina, kterou vědecky známe jako temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa). Lidově se jí říká také černý jeřáb, a to právě díky plodům, které v období zralosti dosahují černé barvy. Černé zbarvení nám napovídá, že plody budou plné antioxidantů, které mají skvělou schopnost neutralizovat potenciálně škodlivé volné radikály, které se dostaly do lidského těla. Dále obsahuje vitamíny A, C, E, P a PP a minerály jako železo, vápník, měď, jód, bór, mangan a další. Plody arónie nejsou vhodné ke konzumaci v syrovém stavu. Zpracovávají se mnohými způsoby: tinktury, sirupy, šťávy, likéry nebo třeba džemy.

Zdravotní účinky arónie

A právě složení plodů jsou důvodem, proč je arónie tak všestranná. Můžete ji použít k posílení imunity, ale také pro její pozitivní účinky na oběhový systém. Arónie totiž zpevňuje cévy a napomáhá jejich pružnosti. Díky obsahu antioxidantů se můžete vyhnout nejrůznějším infekcím a můžete zapracovat i na oddálení stárnutí své pokožky. Uvádí se též, že arónie je extrémně účinná při léčbě některých onemocnění očí, jako je šedý nebo zelený zákal.

Aronie

Foto: Pixabay

Náročnost pěstování

Vzhledem k nenáročnosti pěstování a skvělým zdravotním účinkům se ale arónie dnes pěstuje po celém světě. Pravdou ale je, že na začátku se pěstovala jen jako okrasný keř. Teprve po nějaké době se přišlo na to, jaké bohatství skrývají černé plody. A dnes se pěstuje zejména pro plody. Arónie vyroste na téměř jakékoli půdě (pokud není podmáčená), nevyžaduje zvláštní péči.

Výsadba arónie

Arónie jako ovocný keř se vysazuje brzy na jaře (přelom březen/duben) nebo koncem podzimu (říjen až listopad). Při jarní výsadbě je důležité rostlinu pravidelně zalévat. Ideální je slunné stanoviště, to se pak můžete těšit z většího množství plodů, avšak arónie zvládne i polostín. V případě, že vysazujete více keřů, rozmístěte je minimálně 1,5 metru od sebe.

Péče o arónii

Tento ovocný keř nevyžaduje žádnou speciální péči. K hnojení se přistupuje, když chcete maximalizovat úrodu plodů. Používá se minerální hnojivo s obsahem fosforu nebo draslíku, které se používá na jaře nebo na podzim. Použít se dá také kompost, hnůj nebo kejda. V případě dusíkatého hnojiva probíhá aplikace pouze brzy na jaře, jednorázově. Další dávku je možné podat na přelomu května a června.

Řez arónie

Pro pěkný tvar rostliny a vzdušnost je dobré rostlinu občas prostřihnout. První řez provádíme ihned po výsadbě, kdy se výhonky zkrátí až o třetinu délky. To pomůže rostlině zakořenit (nebude vysílat tolik energie do výhonků). V dalších letech odstraňujeme křížící se, slabé nebo poškozené výhony. Díky tomu se dočkáme lepší plodnosti plodů.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/aronia-w-twoim-ogrodzie-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja/

https://www.aronie-cz.cz/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!