Arónie je úžasná pro naše zdraví. Připravte si z ní účinné produkty

Arónie

Arónie čili temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) je rostlina, která je známá pro své pozitivní vlastnosti na lidský organismus. Kromě toho, že posiluje imunitní systém, dokáže pomoci snížit krevní tlak a ochránit před infarktem či aterosklerózou. Syrová může mít poněkud kyselou chuť. I když pochází ze Severní Ameriky, dnes už se nachází poměrně často také u nás. Keře mají 2 až 3 metry do výšky a kvetou v druhé polovině května. Jakmile plody dosáhnout své černé barvy, jsou zralé. Jednotlivé kuličky mají průměr asi 10 mm.

Zdravotní účinky černých plodů

Arónie se může pochlubit silnými antioxidačními účinky. To oceníte nejenom z toho důvodu, že antioxidanty působí jako prevence mnohých onemocnění, ale také zpomalují proces stárnutí. Arónie příznivě působí také na náš nervový systém. Významné je také množství vitamínu C, E a vitamínů skupiny B, ale také jódu, bóru, manganu, vápníku a železa. Toto složení slibuje protizánětlivé účinky, zlepšení kvality zraku, látkovou výměnu a samozřejmě také lepší fungování imunitního systému.

100 % šťáva z arónie

Připravte si 1 kg ovoce z arónie a 100 třešňových listů. Oboje omyjte a vložte do hrnce. Přidejte 10 g kyseliny citrónové a 1 sklenici vody. Povařte asi půl hodiny a pak nechte vychladnout. Sceďte přes sítko či jemné plátýnko. Ještě nechte přejít varem a pak slijte do čistých sklenice. Zavařujte 15 minut na 90 °C. Šťávu můžete použít do nápojů, ale také k okyselení čaje místo citronky.

Zmrzlá arónie

Foto: Freeimages

Džem z arónie

Omyté ovoce vložte do misky a přidejte cukr. Promíchejte a nechtě několik hodin odstát, aby ovoce pustilo šťávu (můžeme je lehce pomačkat, aby byl proces rychlejší). Cukru používáme tolik, kolik máme ovoce (tedy na 1 kg ovoce přijde 1 kg cukru). Poté zahříváme na mírném plameni asi jen 5 minut. Nechte vychladnout. Tento postup opakujte celkem třikrát. Horký džem naléváme do čistých sklenic, které zavíčkujeme a necháme stát dnem vzhůru do vychladnutí.

Sirup z arónie

Na 2 kg ovoce budeme potřebovat 1 kg cukru a 2 ks citronu. Omyté ovoce dejte přes noc do mrazáku. Poté ho zmrazené vložte do hrnce, zasypte cukrem a přilijte sklenici vody. Povaříme asi 15 minut na mírném plameni. Scedíme a necháme vychladnout. Poté vmícháme šťávu ze dvou citronů a přivedeme k varu. Odstavíme a nalijeme do čistých sklenic.

Tinktura z arónie

Omyjte si 500 g plodů arónie a dejte je přes noc do mrazničky. Druhý den ovoce smícháme se 100 listy z třešně a zalijeme 250 ml vody. Vaříme pod poklicí asi 20 minut. Poté odstavíme a necháme louhovat minimálně 10 hodin. Následně vyjmeme všechny třešňové listy a nahradíme je 500 g cukru a 750 ml vody. Povaříme, dokud se cukr zcela nerozpustí. Poté scedíme, přidáme vymačkanou citronovou šťávu a 500 ml vysokoprocentního alkoholu (vodka, slivovice). Přelijeme do uzavíratelné láhve a necháme 3 měsíce zrát na tmavém a chladném místě. Pak je hotovo.

Arónie není pro každého

Vzhledem ke svým zdravotním účinkům není arónie vhodná pro osoby, které trpí na nízký krevní tlak. Rostlina má totiž tendence jej ještě více snižovat. Vyhnout by se jí měli také ti, kdo často trpí na zácpu nebo se léčí z takových onemocnění, jako je tromboflebitida a křečové žíly. Zvýšenou opatrnost by měli mít také lidé, kteří mají problémy se srážlivostí krve či žaludeční vředy.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/jak-zrobic-pyszne-przetwory-z-aronii/

https://radimejak.cz/aronie-recepty/

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!