Arónie čili temnoplodec černoplodý: mrazuvzdorná odrůda na vaši zahradu

Arónie

Temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) známe spíše pod názvem arónie. Spíše než rostlina jsou proslulé její plody, které se využívají zejména jako zdroj vitamínu C. Vytváří se z nich mnohé přípravky na podporu imunitního systému. Protože se jedná o poměrně malý keř, který dorůstá do výšky asi 1 až 1,5 metru, hodí se taktéž do menších zahrad. Tento keř je oblíbený také mezi ptáky, kteří si rádi pochutnají na jeho bobulích.

Krásná arónie

Arónie je velice užitečná rostlina s plody nebývalé hodnoty. Nicméně platí také za okrasné rostliny. má lesklé, tmavě zelené listy, které na podzim mění svou barvu. Na jaře se objevují drobné bílé kvítky, které rostou v hroznech. Z nich se poté tvoří bobule, které mají v době sklizně téměř černou barvu. Úroda z tohoto keře je poměrně bohatá. Plody mají kulatý tvar a průměr asi 1 cm. Pokryté jsou voskovým povlakem. Jsou jedlé a sbírat je můžeme počátkem září.

Arónie

Foto: Pixabay

Léčivé vlastnosti plodů

Plody arónie jsou známé svými silnými zdravotními vlastnostmi. Navíc je velice snadné z nich připravovat různé šťávy, džemy a tinktury. Reguluje krevní tlak a působí proti skleróze, ovlivňuje pružnost a propustnost krevních cév, čímž prospívá také kardiovaskulárnímu zdraví. Patří mezi oblíbené detoxikační prostředky, podporuje jaterní a ledvinové funkce. Obrovskou výhodou plodů je to, že nemají žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. V plodech se nehromadí zdraví škodlivé prvky a neobsahují pesticidy, protože rostlina nevyžaduje postřik. Z tohoto pohledu se jedná o plně ekologický druh ovoce!

Nutriční obsah plodů

Plody jsou skvělé také proti hromadění cholesterolu. Všechny zdravotní účinky jsou zaručeny díky vitamínům a minerálům, které se v plodech skrývají. Z vitamínu to jsou C, B2, B6, E, P, PP, provitamin A a minerály jako molybden, mangan, měď, bór, jód a kobalt. Dále jsou obsaženy katechiny a antokyany. To zajišťuje zcela unikátní složení plodů. V případě vysokého krevního tlaku se doporučuje pít 30 ml šťávy třikrát denně před jídlem po celý měsíc. Jako profylaktikum se obvykle doporučuje sklenice šťávy dvakrát denně po dobu tří týdnů.

Pěstování arónie

Kromě zdravotních přínosů se vyplatí arónii pěstovatarónii pěstovat také pro její atraktivní vzhled. Nádherná bude ve vaší zahradě zejména na podzim, kdy jsou její listy fialové v různých odstínech. Jedná se o rostlinu nenáročnou, odolnou vůči škůdcům, chorobám i mrazu. Vyberte pro ni slunné stanoviště, abyste se dočkali co největšího množství plodů (toleruje také polostín). Roste na jakékoli půdě.

Zdroj: https://www.futuregardens.pl/aronia-wielkoowocowa-aronia-melanocarpa.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!