Arónie a její pěstování
Arónie jsou rostliny, které se svými plody podobají různým druhům jeřábů. U nás se v podstatě pěstují tři základní druhy, a to temnoplodec planikolistý, temnoplodec černý a temnoplodec třešňolistý. Prvně jmenovaný druh arónie, tedy temnoplodec černý je v našich podmínkách pěstován nejčastěji a má také nejfrekventovanější využití. Typická je především jeho vynikající šťáva a také zavařeniny. Na léčbu hypertenze se hodí naprosto skvěle. Plody můžete bez potíží i sušit a účinky arónie budou také dokonalé. My se však budeme soustředit spíše na pěstování této rostliny.
Zásady pěstování arónie
Pěstování arónie není až tak složité alespoň v případě, že již máte zkušenosti s okrasnými keři. Počítat byste měli hned na úvod s tím, že její celkový výška se bude pohybovat okolo 2 metrů. Pokud budete chtít menší korunu, vyplatí se naroubovat arónii na jeřáb ptačí. Velkou výhodou tohoto keře je fakt, že netrpí na žádné zcela běžné škůdce. Těšit se tak můžete na skvělou úrodu. Když se mnohdy podíváte na celkový poměr plodů a samotného keře, je až neuvěřitelné, kolik dokáže vyplodit. Bobulky je třeba co nejdříve po dozrání sklidit, jinak to za vás učiní ptáci. Pro pěstování arónie je pouze důležité slunné stanoviště.
Co je důležité při množení arónie
Potřebujete-li keříčkové sazenice, klidně si je můžete pořídit díky odnožím. Kořenové odkopky můžete zasadit a úspěch bude zaručen. Klidně lze u arónie stromek nebo keř vypěstovat i ze semínka. U tohoto způsobu se ale můžete setkat s matečnými rostlinami, které nejsou v žádném případě ideální a vykazují minimální plodnost. Nekvalitní rostliny je zkrátka zapotřebí odstranit.
Tolik důležitá sklizeň arónie
Plody dokážou vydržet na stromě dlouhou dobu ve zralém stavu. Klidně je tedy zpočátku budete moci konzumovat čerstvé. Ideální je ale pokrýt plochu keře síťovinou, jinak si je dají spíše ptáci než vy. Skladovat je budete moci až 2 měsíce. Jinak je vynikající i marmeláda z arónie anebo zavařeniny.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.