Anturie a pěstování jihoamerické krásky
Každý z nás určitě někdy viděl anturii neboli toulitka. Jestliže se rozhodnete pro pěstování anturie, je dobré znát její nároky, aby vám dlouho vydržela.
Jihoameričanka
Anturie patří do rodu Anthurium a původně pochází z Kolumbie, Brazilie, Peru a dalších států Jižní i Střední Ameriky. Zahrnuje až 500 druhů. Pro pěstování v našich bytech se nejvíce hodí Anthurium scherzerianum, který má matné červené toulce. Mezi další vhodné druhy patří například Anthurium andreanum s oranžovými toulci nebo Anthurium bakeri s červenými boulemi a další kultivary. Anturie patří mezi dlouholeté rostliny. Navíc její kvetení probíhá od jara do podzimu a každý květ vydrží několik týdnů.
Pěstování anturie
Anturie nemají rády přímé slunce, protože to je dokáže rychle spálit. Pokud se začnou objevovat hnědé skvrny, okamžitě anturii přesuňte na stinné místo. Ideální je polostín nebo stanoviště s rozptýleným světlem. V letním období by teplota neměla přesáhnout 20 °C. Naopak v zimě by neměla klesnout pod 18 °C. Během vegetačního období je také dobré omezit zálivku, v ostatních měsících však zálivkou nešetřete. Anturie si na vodu potrpí, nesmí v ní ale stát, takže zalévej ve chvíli, kdy zemina nepatrně vyschne. Nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou. Tyto rostliny kladou značné nároky i na vzdušnou vlhkost a to takovou, při které se sráží rostlině na listech voda.
Hnojení a přesazování
Anturie rozhodně neletněte. Přesazování stačí jednou za dva až tři roky, v období od března do srpna. Zeminu volte lehčí a dobře propustnou s pH 5 až 6. Důležitá je i drenáž, zabraňující kysnutí nebo rozbahnění půdy. Co se týká hnojení, přihnojujte od března do října, dvakrát do měsíce a to tekutým hnojivem. Anturie může mít také problémy s listy, které se projevují hnědými špičkami listů, jakožto důsledek suchého vzduchu nebo nedostatku vody. Objevovat se mohou i hnědé skvrny se žlutým okrajem, které jsou houbového původu.
Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.