Antraknóza jahodníku: Jedna z běžných chorob, na kterou lze vyzrát

Jahodník

Antraknóza je plísňová infekce, která postihuje více druhů rostlin. Kromě jahodníku například také angrešt a některé další. Tuto chorobu poznáte podle oranžového slizu spor, který se tvoří na částech rostliny, které zabíjí. Tyto spory se šíří vodou na listech – proto zaléváme vždycky ke kořenům. Bohužel může houba přežít v zemi ještě devět měsíců poté, co napadený jahodník odumřel. Obecně se nedoporučuje kompostovat infikované rostliny, ledaže máte jistotu, že se kompost nahřeje natolik, aby zabil patogeny.

Antraknóza a její zničení

Jakoukoli antraknózu je možné zabít ponořením rostliny do horké vody. Tato metoda vyžaduje teploměr a stopky. Připravte si lázeň o teplotě asi 30 °C. Infikované rostliny do ní namočte po dobu 30 minut. Tím je připravíme na horkou lázeň. Ta musí mít 45 °C. Do ní ponoříme rostliny po dobu 10 minut. Ne déle! Proto je zapotřebí celou akci stopovat (například na mobilu si nastavte budík). Poté rostliny nechám půl hodiny při pokojové teplotě vychladnou a okapat. Nyní je můžete přesadit.

Jahody

Foto: Pixabay

Fungicidy proti antraknóze

Antraknózy se můžete zbavit také fungicidy. Zde následujte informace uvedené na obalu. Některé fungicidy jsou ale natolik toxické, že mohou zahubit také prospěšné organismy. Nejsou dostupné organické varianty, protože nejsou dostatečně účinné. Vzhledem k tomu, že jahodníky produkují plody, které chceme konzumovat, měli bychom tomu přizpůsobit i způsob ochrany rostlin. Je možné, že výrobce určuje, jak dlouho po aplikaci byste ovoce neměli konzumovat.

Všudypřítomná choroba

Antraknóza může napadnout všechny části rostliny – nejenom plody, ale také listy, květy, řapíky, srdíčka apod. Původcem choroby je houba Colletotrichum acutatum. Vyskytuje se také na takových rostlinách, jako je celer, lilek, rajče, paprika, broskvoň, borůvka, vinná réva a další. Na jahodnících ji poznáte podle hnědých propadlých skvrn. Ty se postupně rozšiřují a za asi dva dny jsou téměř přes celý plod. Poté se vytvoří oranžová vrstva, která přispívá k šíření infekce. Ideální podmínky pro šíření je vlhko a teplo.

Zdroje info:

https://zahradaweb.cz/ochrana-jahodniku-proti-houbovym-chorobam/

https://strawberryplants.org/diseases-fungi-molds/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!