Angínovník jako elegantní pomoc při bolesti v krku
Nahradí drahé pilulky, sirupy z lékárny a zároveň ozdobí váš byt. Řeč je o angínovníků, který je původem pochází z Číny. Tato okrasná rostlina s oranžovočervenými květy se díky svým léčivým účinkům pěstuje i jako léčivka. A jak tedy angínovník pěstovat i doma?
Angínovník a pěstování ze semen
Při pěstování ze semen se semena angínovníku vysévají od ledna do března. Semena můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách, objednat přes internet nebo získat od někoho, kdo už rostlinu pěstuje. Pro výsev i vyklíčení jsou vhodné rašelinové tablety, které se semenáčkem usadí do připraveného květináče. Semena pro vyklíčení potřebují vyšší teplotu substrátu a to mezi 16-30 °C. Pokud nemáte skleník, alternativou je zahřát substrát v mikrovlnné troubě a pak ho zakrýt stříškou ustřiženou z PET lahve. Rostlinky angínovníku se začnou objevovat po dvou týdnech, někdy však až za dva měsíce, takže je nutná trpělivost.
Doma nebo na zahradě?
Abychom mohli semenáčky přesadit květináče, nesmíme zapomenout na drenážní vrstvu. Angínovník totiž nemá rád přemokření a drenážní vrstva tomu zabrání. Substrát by měl být dobře propustný s podílem písku a také neutrálním pH. Pokud budete chtít angínovík zasadit na zahradě, počkejte, až se oteplí a zvolte slunné stanoviště. V místnostech postačí částečné slunce a snese dokonce i teplo radiátorů. Ať už ale budete chtít pěstovat angínovník doma nebo na zahradě, nesmíte zapomínat na pravidelnou zálivku. Substrát musí být stále vlhký. Při pěstování na zahradě nemusíte rostlinu přihnojovat, ale při pěstování v květináči ano a to v podobě tekuté hnojiva. V období růstu přihnojujete jednou za dva měsíce, v období květu pak klidně častěji.
A jak angínovník využít?
Jak už název napovídá, angínovník se využívá při bolestech v krku. Užívání je snadné. Stačí jen odstřihnout 3 cm špičky listu a žvýkat po dobu půl minuty. Nakonec vyplivnout. Určitě vás překvapí štiplavá chuť, ale poté pocítíte opravdovou úlevu od bolesti. Tento způsob léčby můžete opakovat maximálně 6× denně. Jelikož jsou účinné látky této rostliny opravdu silné, u některých citlivějších jedinců může dojít k alergické reakci jako např. k silnému pálení, otoku krku, sliznic apod. V takovém případě ve žvýkání listů určitě nepokračujte.
Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.