Angínovník a jeho léčivé účinky – postačí vám i pouhé žvýkání listů
Jen málokterá bylinka z exotických končin je v poslední době skloňována tak moc, jako právě angínovník čínský (Belamcanda chinensis). V květinářství nás obvykle zaujme díky svým nevšedním oranžovo-červeným květům, připomínajícím lilii nebo i trochu kosatec.
Ovšem léčivé nejsou květy, ale jeho dekorativní listy, připomínající meče rozložené do vějíře. A co vlastně všechno umí?
Angínovník dezinfikuje sliznice
Pokud se podíváme na účinné látky v angínovníku, najdeme v něm například glykosidy, které pomáhají dezinfikovat sliznice. Ectoridin a ectorigenin zase léčí záněty. A nechybí ani saponiny, flavonoidy, třísloviny a léčivé silice.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Listy stačí rozžvýkat – preventivně i jako účinný lék
Trápí vás záněty v krku? Bojujete s nachlazením nebo zahleněním? Utrhněte kousek lístku z angínovníku a pořádně ho rozžvýkejte. Půl minuty stačí, více se nedoporučuje. Vzniklou kaši pak nepolykejte, ale vyplivněte.
Pokud vás trápí akutní potíže, žvýkejte listy 5-6 x denně, pro prevenci postačí 1-2 x denně.
Čaj z angínovníku
Pokud vám žvýkání listů nevyhovuje, podrťte jednu čajovou lžičku, přelijte ji šálkem horké vody a nechte louhovat. Po 15 minutách a mírném vychladnutím použijte jako kloktadlo. Nepolykejte.
Odvar z oddenku angínovníku
Další možností je příprava odvaru. Bude potřebovat jednu čajovou lžičku oddenků. Ty podrťte, zalijte šálkem horké vody a nechte 15 minut odstát. Odvar z oddenků se na rozdíl od čaje z listů pije. Pomáhá s celou řadou neduhů – zácpa, potíže s močovými cestami, nadýmání, nemoci ledvin apod.
Varování: citlivé osoby nemusí angínovník dobře snášet, hrozí otok dýchacích cest. Tytéž příznaky se dostaví i při předávkování nebo v chvíli, kdy žvýkáte listy déle než doporučenou půlminutu.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)