Andělské trumpety toho k pěstování příliš nepotřebují
Řeč je o durmanu (Brugmansia nebo také Datura). Svou přezdívku andělská trumpeta si plně zaslouží. Vždyť jeho květy opravdu připomínají trubky, mohou dorůst do délky až 20 centimetrů a ve večerních hodinách opravdu omamně voní.
K sehnání je durman v mnoha barvách – od žluté a růžové, přes oranžovou a bílou a to v jednoduché i plné variantě. První trumpety se objevují v červnu a ty poslední v říjnu, pokud tedy rostlině poskytnete dostatek živin.
Durman se bez hnojení neobejde
Právě živiny jsou pro vývoj květů klíčové. Každý týden tedy rostliny přihnojujte plným organickým hnojivem a nezapomeňte staré květy odstraňovat. Náročný je durman také za zálivku. Během opravdu horkého počasí si může vaší pozornost vyžádat i vícekrát denně.
Pěstujte ho proto v co největší nádobě s humózní zeminou s dobrou propustností. Potřebuje slunce, přímý polední úpal však nesnáší. Skvělé jsou pro jeho pěstování samozavlažovací květináče, kapková závlaha apod. Zkrátka jakákoliv vychytávka, která vás od úmorného nošení konviček s vodou alespoň na chvíli osvobodí.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Co s durmanem na podzim
Jakmile venkovní teploty klesnou k hranici 10 stupňů Celsia, je čas durman uklidit domů. Vyberte mu světlou, ale chladnou místnost, kde teplota nepřekročí 12 °C. Zalévejte mírně – jen tak, aby kořenový bal nikdy zcela nevyschl. Vydržte až do konce února, teprve poté zálivku opatrně zvyšujte.
Na podzim se rovněž vyplatí durman seříznout, a to klidně na polovinu a vytvarovat podle potřeby. Pokud to na podzim nestihnete, přichází další vhodný termín až v polovině května. Mladé rostlinky rovněž přesaďte, ty starší až ve chvíli, kdy začnou kořeny prorůstat odtokovými otvory.
Rostlinný materiál získaný řezem však nevyhazujte. Poslouží vám jako perfektní vrcholové řízky. Stačí je zapíchnout do vlhké hlinitopísčité zeminy a podpořit nějakým kořenovým stimulátorem. Pak už zbývá jen řízky umístit do malého skleníčku nebo alespoň překrýt igelitovým pytlíkem a těšit se na nové malé durmany. Zakoření již za krátkou dobu a na jaře je můžete přesadit do běžného substrátu a pěstovat stejně jako jejich mateřskou rostlinu.
Měli byste vědět: Dobře hnojené durmany dokáží za optimálních podmínek přes léto vyrůst do dvou metrů výšky.
Co byste ještě o durmanu měli vědět
Často ho napadají molice, třásněnky a mšice. Mějte proto po ruce vhodný postřik. Osvědčuje se například tabákový výluh, který se vyplatí zejména na konci léta aplikovat i preventivně.
Mějte rovněž na paměti, že celá rostlina durmanu je prudce jedovatá. Držte od něj tedy děti i domácí mazlíčky co nejdál. Při kontaktu se pak lidem s citlivější pokožkou vyplatí vzít si rukavice. Dokáží totiž předejít nepříjemné svědivé vyrážce.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)