Altány a pergoly je nutné zazimovat
Zima se už prakticky rozběhla a z hlediska celkového zazimování zahrady je doslova za pět dvanáct. Zazimovat je zapotřebí nejen prostor zahrady jako takové, což již většina z nás učinila, ale také altány a pergoly. Posezení si vyžaduje spolehlivé zazimování, které stoprocentně musí splnit základní parametry. Pergoly a altány lze zazimovat hned několika různými způsoby, které si vyžadují celou řadu různých úkonů. Pokusme se je tedy shrnout v následujícím přehledu.
Co je třeba řešit při zazimování pergoly
– schovejte všechny předměty náchylné mrazu
– do tepla dejte kompletně okrasné rostliny zdobící pergolu
– kompletně zameťte interiér pergoly
– nezapomeňte uklidit také krb
– krbové nástroje patří také pod střechu
– nechejte v pergole lopatu na sníh
– u nezastřešených posezení ukliďte úplně všechno
– zahradnické pomůcky se vám také vejdou pod pergolu
– rádio, televize a další technika patří do tepla
– zahradní nábytek je vhodné také schovat
Vybíráme krycí plachty
Hodně důležitou roli mohou hrát při zazimování pergoly mimo jiné také krycí plachty. Existují i speciální krycí plachty na pergoly. Ty jsou schopny obstarat komplexní ochranu i pergolám, jež nejsou přirozeně kryty tak, že mají kvalitní střechu. Rozhodně ale můžete koupit pouze menší zakrývací plachty. Standardně se prodává krycí auto plachty, které velikostně mohou stačit. Klidně se dají ale sehnat i menší plachty, jež zakryjí lavice. Plachta na auto se dá využít později právě i na váš automobil v případě, že ji již nebudete potřebovat. Menší krycí plachty mohou přes léto zakrýt třeba pískoviště.
Altány si zaslouží i nátěr
Mimo klasického úklidu je optimální nanést na pergoly anebo na altány vrstvu barvy či laku. Na zimu tak vytvoříme pro posezení ideální podmínky. Nemusí tak docházet k velkému opotřebení pergoly. U zahradního nábytku ze dřeva to platí několikanásobně. Je ale vhodnější jej úplně schovat do tepla pod střechu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.