Alokázie patří k nejefektnějším pokojovkám – a s těmito triky na její pěstování vyzrajete
Domovinou alokázie jsou ostrovy Malajského souostroví. Její listy jsou dlouhé až 60 cm a na první pohled vás zaujmou svým elegantním, šípovitým tvarem. Jejich tmavě zelená barva je navíc v efektním kontrastu s bílými žilkami a s intenzivní fialovou barvou na rubu. Správně ošetřovaná rostlina se vám navíc i v běžném odvděčí kvetením.
Pěstování alokázie doma
Alokázie je opravdu nádherná, ale také poměrně náročná na pěstování. Naštěstí se na trhu každým rokem objevují nové, a stále odolnější odrůdy, takže dnes už nejde o takový problém jako dřív. Pro sovu spokojenost potřebuje především mírně zastíněné místo. Pálící slunce jí nesvědčí, způsobuje žloutnutí a rychlé osychání listů.
Ale neměla by se nacházet ani příliš daleko od zdroje světla, potom totiž bohužel přestává růst. Nejbezpečnější je v tomto případě vždy umístit rostlinu cca 2 metry od okna. Alokázie ovšem v bytech vyžaduje ještě jednu věc – vysokou teplotu a to minimálně 21–23 °C. Chladný průvan jí tedy nesvědčí a nevytopená ložnice také ne.
Jak na pěstování alokázie
Aby byla tato tropická kráska spokojená, musí být půda, do které je zasazena úrodná, humózní a bohatá na živiny. A přidejte do ní rašelinu, protože musí být rovněž mírně kyselá. To jí svědčí ze všeho nejvíce.
Foto: Pixabay
Zalévání a hnojení alokázie
Důležitá je v případě této rostliny také pravidelná zálivka. Pamatujte si, že půda by měla být neustále vlhká, ale kořeny zároveň nesmí být přemokřené. Rostlina má ráda rosení – můžete použít postřikovač, pravidelně ji sprchovat nebo v létě vystavit dešti. Od jara do podzimu je nutné také také přihnojování rostlin, a to nejlépe hnojivem se sníženým obsahem dusíku ( nejlépe v krystalické formě ). Používejte tuto směs při každém zalévání.
Co si ještě zapamatovat
Mladé rostliny pokud možno přesazujte každý rok a to nejlépe na jaře. Ty starší pak stačí každé 2-3 roky, ale teprve ve chvíli, kdy kořeny zřetelně přerostou květináč.
Nejčastější onemocnění pokojových rostlin
Alokázie se stejně jako jiné pokojovky často stává obětí nebezpečných houbových chorob. Pokud se to stane i vám, pak rychle zasáhněte. Jako první odstraňte listy s charakteristickými skvrnami a následně postříkejte celou rostlinu fungicidem. A co dělat, pokud má alokázie žluté listy? Pak to znamená, že je substrát příliš mokrý nebo naopak příliš suchý.
Dalším problémem jsou také hnědé skvrny nebo okraje listů. Často jde o důsledek přeschnutí. Takové rostliny pak rády napadají také svilušky.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/alokazie-elegantni-pokojova-rostlina
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)