Aloe vera: zázračná rostlina, kterou může pěstovat každý!

Aloe vera

Aloe vera patří k nejoblíbenějším rostlinám, které pěstujeme v domácnostech. Důvodem je to, že se jedná o velmi nenáročnou rostlinu, která zvládne i náročné podmínky. Ponechat ji v období sucha není žádný problém. Využít ji ale můžeme také pro její léčivé účinky. Používá se zejména na kožní problémy, při konzumaci ale nachází další léčivé uplatnění. Například takové, že podporuje trávení a nepřímo také hubnutí.

Aloe vera pěstování

Původem je aloe vera z Jižní Ameriky. Není ale problém pěstovat ji také v našich klimatických podmínkách. Je třeba mít na paměti, že se nejedná o mrazuvzdornou rostlinu, takže ji nemůžete vystavit chladným podmínkám. V zimě je ideální teplota pro pěstování aloe 8 až 10 °C, v létě pak 20 až 25 °C. Aloe vera nemá žádné specifické požadavky, takže ji mohou pěstovat i naprostí začátečníci. Vůči suchu je odolná díky tomu, že v období hojnosti si vodu uchovává v listech.

Aloe vera

Foto: Pixabay

Vhodná půda pro pěstování aloe

Použít můžete substrát pro sukulenty nebo si můžete vyrobit vlastní půdu. Důležitou podmínkou je, aby zemina byla dobře propustná a nestála v ní voda. Jakkoli vám totiž rostlina dokáže odpustit období sucha, na přemokření je bohužel velmi citlivá. Substrát můžete vyrobit tak, že smícháte hrubí písek (štěrk), perlin a pemza v poměru 3:2:1.

Péče o aloe vera

Rostlina může dorůst poměrně velkých rozměrů. To by mohlo způsobit, že se květináč, ve kterém roste, může převrhnout. Řešíme to pravidelným přesazováním rostliny a ukotvením květináče do země. Aloe vera nemá příliš ráda prudké slunce, protože listy pak mohou ztratit svou svěže zelenou barvu. V zimě dopřejte rostlině období vegetačního klidu. To znamená odnést rostlinu do místnosti s nízkou teplotou (okolo 10 °C) a snížit frekvenci zálivky. Hnojivo vynecháme úplně.

Hnojení a zálivka

Rostlinu můžete hnojit od jara do podzimu univerzálním vícesložkovým hnojivem nebo hnojivem pro sukulenty a kaktusy. Maximálně však jednou za měsíc. Zálivku provádíme opatrně. Stačí zalévat jednou za dva týdny, což je období, za které půda v květináči obvykle stihne vyschnout. Častější zalévání není žádoucí a může způsobit více škody, než užitku.

Množení aloe vera

Rostlinu lze množit kořenovými výmladky a stonkovými řízky. Mladé, zakořeněné exempláře vysazujeme do lehké propustné rašelinové půdy smíchané s pískem a jílem, případně do hotového substrátu pro kaktusy. Obvykle se uchytí velmi snadno a rychle.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/aloes-uprawa-w-domu-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-aloesu-aa-6CPB-858a-CoKn.html

http://ceskykaktus.cz/jak-pestovat-aloe-vera-pestovani-aloe-vera/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!