Aloe stromovitá potěší svým vzhledem i léčivými účinky
Že se vám s pravou aloe vera nedaří? Uhnívá, vytahuje se a vůbec jí to na parapetu nesvědčí? Zkuste to raději s jinou kráskou. Aloe stromovitá alias Aloe arborescens je na život na okenním parapetu doslova jako dělaná.
Důvod je jednoduchý – přirůstá o něco pomaleji než její známější příbuzná aloe pravá (Aloe vera). Lépe si také zachovává svůj kompaktní vzhled a dokáže tak potěšit nejenom duši domácího bylinkáře, ale také jeho oko. A její pěstování také není nijak složité.
Aloe arborescens a její pěstování
V květinářstvích bývá k dostání nejčastěji. Pokud se na nějakém květináči skví jen nápis aloe, bude to téměř jistě právě Aloe arborescens. Vzhledem se totiž pravé aloi velmi podobá. Rozliší je od sebe jen botanik a to díky několika znakům na listech – a samozřejmě také v době květu. Toho se však v našich podmínkách jen zřídkakdy dočkáte.
Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org
Její pěstování není nijak složité. Aloe arborescens se v zásadě neliší od pěstování jiných sukulentů. Jejími hlavními požadavky jsou: dobře osluněné stanoviště a hlinitopísčitá půda. Obojí by mělo jít ruku v ruce s přiměřenou zálivkou. V létě zaléváme více, a během období klidu pak přísun vláhy téměř úplně zastavíme.
Nejvíce sukulentů v lidské péči totiž zemře právě na přemokření. A jak ho u aloe poznat? Zejména podle hnědých skvrnek na listech. Jsou-li malé a jen řídce se vyskytující, pak jde rostlina ještě úspěšně zachránit Musíte však postupovat pečlivě. Vyjměte ji z květináče a všechny části postižené hnilobou odstraňte. To platí jak o hnědých kořenech, tak i o napadených listech. Následně ji zasaďte do nového substrátu a nejlépe i do nového květináče Nebo alespoň ten původní před opětovným zasazením dobře vymyjte vodou a mýdlem.
Nákup rostlinky ze supermarketu
Pokud jste si svou aloi neobstarali úplně tradičním způsobem, případně vám byla darována, vůbec to neznamená, že se jí u vás nebude dařit. Stačí jen dodržet několik jednoduchých pravidel. Především ji okamžitě zbavte jejího igelitového obalu. Opravdu nemá za úkol udržovat okolo ní příznivé mikroklima, slouží pouze a jen jako ochrana při přepravě.
Rostlinu pečlivě prohlédněte. Hledejte známky hniloby. A v každém případě ji okamžitě přesaďte do nové zeminy. A první dva měsíce ji určitě nehnojte. Pokud k tomu chcete přistoupit poté, vždy používejte organické přípravky. Chcete-li využívat léčivou sílu aloe, nesmíte ji krmit žádnou chemií. A jaký je nejvhodnější interval, během sezóny jedenkrát za dva týdny. Mimo sezónu vůbec ne.
A dopřejte rostlině také nějak čas předtím, než ji začnete ořezávat. Vhodný čas je tehdy, když doroste alespoň do 30 centimetrů výšky. Nikdy ne dříve.
Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)