Aktuálně sklízíme: Meloun Piel de Sapo
Máte rádi klasické vodní melouny? Pak se rozhodně nebojte trochu zaexperimentovat a ochutnat i ty medové. Obojí není nutné nakupovat. Za současného klimatu vám vyrostou jak vodní melouny, tak i medové přímo na zahradě. Péče o ně je přitom minimální. Jedním z druhů medových je meloun Piel de Sapo označovaný latinsky jako cucumis mělo.
Zelený ragbyový míč se žlutými skvrnami
Jak vlastně meloun Piel de Sapo poznáte? Vcelku jednoduše. Svým vzhledem totiž velmi nápadně ragbyový míč. Co se týká samotného zařazení, patří Piel de Sapo do čeledi tykvovitých, konkrétně se jedná o variaci medových melounů. Řadí se sem mimo jiné také melouny Cantaloupe, Galia a mnohé ostatní. Co se týká samotného zabarvení melounu, je středně až tmavě zelené. Dužnina je u rostoucího melounu čistě bílá, při dozrávání žloutne a ve zralosti je žlutější. Síla dužniny se pohybuje okolo 4 cm. Uprostřed se nachází semínka ve váčcích, jež jsou do jisté míry oslizlé. Chuťově připomíná žlutý meloun, je sladký a má své specifické aroma, které lze jen složitě přirovnat k něčemu jinému.
Pěstování melounu Piel de Sapo
Není nijak složité. Půda by měla být středně propustná. Pokud je bohatší na humus, můžete se spolehnout na opravdu velké rostliny včetně větších plodů. Výsadba by měla probíhat na jaře, v momentu, kdy si budete jistí, že teploty nepůjdou pod cca 5 stupňů Celsia, a to ani v noci. Klidně můžete vysévat semínka. Optimální dvě do jedné jamky hluboké cca 2 až 3 cm. Můžete a nemusíte dávat k rostlinám oporu. Mnohem lepší je, když tak učiníte. Optimální je klasická kari síť, již si natřete, případně necháte pozinkovat. Rostliny se vám o ní budou plazit a plody nebudou na zemi. Co se týká samotného povrchu zeminy, lze jej při klasickém pěstování na zemi opatřit netkanou textilií. Odpůrci těchto umělých vláken ale jistě dají přednost právě pěstování na konstrukci. Co se týká zálivky, měla by být hojná. Voda musí směřovat pouze k samotné rostlině a nikoli na listy. Na druhou stranu to ani nepřehánějte. Melouny Piel de Sapo připomínají vzhledem rostlin okurky a jsou náchylné k plesnivění. Plíseň stejně jako u okurek poznáte podle žloutnutí listů a vytváření specifického povlaku. Co se týká samotné sklizně, konkrétní rada pro moment, kdy jsou melouny zralé, asi neexistuje. Snad jen objevení se žlutých skvrn může být jistým indikátorem. Obecně zrají cca po měsíci od objevení se prvních plodů.
Několik zajímavostí o melounu Piel de Sapo
Začneme už v dávné historii! Cukrové melouny se pěstovaly již ve starověkém Egyptě a antických zemích. Původ mají ovšem nejistý. Některé teorie poukazují na asijské země, konkrétně Indii. Jinak samotné sousloví Piel de Sapo charakterizuje samotnou strukturu a vzhled melounů, který nápadně připomíná žabí kůži. Přeložení ze španělštiny hovoří o kůži ropuchy. Nejvíce se tyto melouny pěstují ve Španělsku. Najdeme je ale také v Nizozemí či ve Francii. Mimo Evropu v jejich pěstování vynikají Brazílie či Kostarika.
Multifunkční využití melounu Piel de Sapo
Optimální je konzumace plodu za syrova. Meloun se rozkrojí, poté odstraníte oslizlá semínka a následně nakrájíte na měsíčky. Když je vše hotovo, můžete odkrojit okraje. Výborný je i v zeleninových salátech, případně se hodí i do dipů ke grilovanému masu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.