Aktivní uhlí v zahradě: čistí půdu a vodu od škodlivých látek a patogenů

Aktivní uhlí velmi dobře znají ti, kteří mají na zahradě jezírko. Poslouží ale v mnohem více případech! Můžete jím dezinfikovat substráty. Voda, půda, ale také vzduch i lidské tělo mohou být díky aktivnímu uhlí čištěny. Proto lze říci, že má univerzální použití! V zahradnictví se používá především jako přísada do substrátů, která zabraňuje chorobám a odstraňuje škodlivé látky. Avšak pozor: není uhlí jako uhlí! Jednotlivé produkty se mohou lišit technologií výroby, takže mohou mít různé účinky (zahradnické uhlí nepoužíváme jako léčivo).

Aktivní uhlí je směsí složek

Aktivní uhlí se vyrábí z přírodních složek, jako je dřevo, bambus, juka, ovocná semena, ořechové skořápky, rašelina, hnědě i černé uhlí. Tyto složky prochází karbonizací při teplotě 500 až 800 °C, bez přístupu vzduchu (nebo s pouze minimálním množstvím vzduchu). Hlavní složkou zahradnického uhlí je převážně uhlík v amorfní formě a jemný krystalický grafit (což je další druh uhlíku). Obsaženy mohou být též popel či oxid křemičitý.

Zemina
Foto: Unsplash

Dezinfekce zahradnických substrátů

Aktivní uhlí zabraňuje rozvoji patogenů v různých zahradnických substrátech, včetně těch na orchideje. Takto mohou předcházet půdním chorobám, čímž snižujete pravděpodobnost odumíraní sazenic či hnilobu kořenů. Proto je vhodné přidávat aktivní uhlí do substrátů určených pro výsev a sadbu. Stačí jedna čajová lžička na litr substrátu.

Aktivní uhlí proti plísni

Plíseň je běžným nebezpečím, které hrozí mnohým rostlinám. Její spory mohou být obsaženy také v půdě, čímž mohou infikovat i samotnou rostlinu. U pokojových rostlin můžeme často vidět plíseň též na povrchu substrátu, jako takovou bílou nadýchanou vrstvu. Tomuto se dá jednoduše předejít tak, že do zahradního substrátu přidáte aktivní uhlí.

Lepší zakořenění rostlin

Aktivní uhlí se používá také pro lepší zakořenění rostlin. I proto je dobré použít ji k výsadbě nových rostlinek. Uhlí přispívá k provzdušnění půdy, což může snížit riziko hniloby. Dokáže také prospět v případě, že své rostliny přelijete nebo je zaléváte nedostatečně. Aktivní uhlí pomáhá rostlinám se s tímto stresem lépe vyrovnat, protože je schopné absorbovat vodu, když je jí v substrátu hodně. Když je jí málo, naopak vodu uvolňuje.

Aktivní uhlí pohlcuje pachy

To je všeobecně známá vlastnost aktivního uhlí, která se používá i v různých domácích spotřebičích, jako je například digestoř. V zahradnictví této vlastnosti můžete využít například k likvidaci zápachu zeminy v bytech, který se může v některých případech projevit při přesazování rostlin nebo po jejich zalití.

Využití při řezu rostlin

Někdy je zapotřebí odřezat nemocné či napadené části rostliny. Aby se řezná rána co nejdříve vzpamatovala, vysušila a zahojila, můžete k tomu použít různé přípravky. Příkladem je také aktivní uhlí. Výhodou je, že se dá použít na všechny části rostlin: listy, hlízy, oddenky, cibule, kořeny aj. Kromě toho, že pomůže řeznou ránu vysušit, chrání ji též před infekcemi.

Aktivní uhlí do zahradních jezírek

Pokud máte zahradní jezírko, určitě byste měli mít i aktivní uhlí. Může totiž zlepšit kvalitu vody (běžně se používá i v akváriích). Odstraňuje škodlivé látky, které vznikají při rozkladu organické hmoty (například jedovatý sirovodík). Čistí vodu od tříslovin, které barví vodu, chloru, pesticidů, těžkých kovů a zabraňuje rozvoji řas.

Zdroje info:

https://www.gardners-eshop.cz/primesi-do-substratu/biochar-aktivni-uhli-do-pudy–1-l/

https://niepodlewam.pl/wegiel-aktywny-sklad-i-zastosowanie-w-ogrodnictwie/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!