Aksamitník ještě vysít stihnete – zahradu vám skvěle ozdobí

Aksamitník

Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) je nenáročná letnička. Lze ho pěstovat v truhlíku i na záhonech. A jeho pěstování má mnoho výhod.

Za prvé vám celé léto nabídne záplavu pestrých barev. Za druhé: nepotřebuje zvláštní péči. Je to zkrátka opravdu dobrá volba pro začínajícího zahradníka. Tato květina je navíc také odolná vůči suchu a prakticky není ohrožována nemocemi.

Skvěle se hodí do komunitních záhonů

Navíc díky své specifické chuti odpuzuje některé škůdce, takže ho můžete vysévat i na zeleninové záhony. Například skvěle ochrání okurky před mšicemi a bramboru před mandelinkou bramborovou.

Existuje mnoho druhů aksamitníku, které se od sebe liší nejen barvou, ale i výškou. Nejnižší druh dorůstá až 20 cm, nejvyšší až 130 cm. Ten se často používá jako solitéra při vytvoření velkého letničkového záhonu, obvykle totiž dominuje jeho středu. Opravdu skvěle se hodí k ostatním květinám. Nízký druh zase naopak vypadá dobře v dobře upraveném truhlíku.

Kdy vysévat aksamitník

Pamatujte si, že aksamitník kvete přibližně za 1,5-2 měsíce po vzejití. Abyste se s ním tedy mohli těšit už v květnu, zasejte semínka někdy v polovině března. I nyní je však přijatelné období. Pro výsev vyberte velký květináč s kyprou a úrodnou půdou. Semena rozhoďte na povrch a na ně nasypte tenkou vrstvu volné, výživné půdy. Lehce zamáčkněte a navlhčete. Pak zakryjte květináč fólií a poté jej umístěte na slunné místo v bytě, například na okenní parapet.

Aksamitník

Foto: Pixabay

První větvička se při správném způsobu pěstování objeví za 4-5 dní. Pamatujte si však, že semena potřebují stabilní teplotu, aby dobře vyklíčila. Optimální teplota se pohybuje okolo 25 stupňů tepla. Hotové sazenice lze přesadit na otevřené prostranství až v polovině května, kdy už nehrozí mrazy. Vysoké odrůdy sázejte vysazujte vzdálenosti asi 40 cm, středně velkým odrůdám postačí 20 cm a nízkým 15 cm.

Jak se starat o aksamitník

Pokud chcete dosáhnout bohatého kvetení, použijte dobré hnojivo. Na aksamitníky má nejlepší vliv draslík a fosfor. Použít můžete například dřevěný popel, který navíc obsahuje celou řadu dalších užitečných mikroživin. Použít lze ovšem i hotová hnojiva, jako je superfosfát, síran draselný, dusičnan draselný apod.

Bude také dobré, pokud vysadíte do květu více druhů aksamitníků. Vaše zahrada tak bude hrát opravdu pestrými barvami a po všech stránkách lahodit oku. Mimochodem, aksamitníku se říká také afrikán a jeho specifická vůně odrazuje komáry, mouchy a další obtížný hmyz.

Foto: Pixabay

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/aksamitnik-nenarocna-rostlina-do-zahrady

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)